اخلاق حرفه ای معضل اصلی در جامعه پزشکی است

رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران گفت؛

اخلاق حرفه ای معضل اصلی در جامعه پزشکی است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دومین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره سراسری ارتوز پروتز ایران در اصفهان از 4 تا 6 اردیبهشت ماه در محل همایشهای بین المللی سیتی سنتر اصفهان در حال برگزاری است، بهنام حاج آقایی رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران در افتتاحیه این کنگره، اظهار داشت: معضل امروز جامعه  ما در این رشته و دیگرتخصص های دانشگاهی بخصوص پزشکی نه کمبود دانش است نه کمبود دانشمند بلکه معضل اصلی ما اخلاق حرفه ای چه نسبت به بیمار و چه نسبت به یکدیگر است.  

بهنام حاج آقایی رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران در افتتاحیه این کنگره، ضمن تشکر از کمیته های علمی و اجرایی این کنگره و گرامیداشت یاد و خاطره استاد کاملی، اظهار داشت:هم اکنون در حالی به استقبال سیزدهمین کنگره بین المللی ارتوز پرتز می رویم که  از برگزاری اولین کنگره در سال 1372، 26 سال گذشته و در طی این سالها همواره توان علمی- عملی در این رشته مسیر صعودی داشته است.  

وی افزود: شایسته است با برگزاری این همایشها ضمن بروز رسانی دانش دست اندرکاران به افزایش سطح آگاهی جامعه و گسترش نفوذ رشته بین اعضای تیم توانبخشی و گروه پزشکی و ارتباط بین پژوهشگران و آشنا نمودن پژوهشگران با پیشرفتهای روز دنیا دست یابیم.

 رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران، در ادامه نکاتی را در مورد دغدغه های خود و همکارانش در انجمن بیان کرد و گفت: از زمان تاسیس این رشته تا کنون راه طولانی پیموده شده از سال 62 که پای به این رشته گذاشته ام  و فقط سه نفر دانشجو در یک دانشکده مشغول تحصیل بودند تا اکنون  بیش از 1000 نفر دانشجو و دانش آموخته در مقاطع مختلف در 5 دانشگاه در این رشته فعالیت می کنند.

حاج آقایی تاکید کرد: همواره دغدغه فکری دست اندرکاران دانشگاه بالابردن سطح علمی و توسعه مبتنی بر دانش در جامعه بوده که بحق با وجود امکانات حداقلی و ارزبری بالای این رشته با همت اولیای امور و استادان به نحو احسن این مسئله انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: البته در این راستا از نظر نیاز کشور به کارشناسان این رشته هنوز فاصله زیادی با استاندارهای جهانی وجود دارد و در حال حاضر هم شاید ما به حدود دوبرابر این تعداد نیاز  داشته باشیم.

 رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران، گفت: گویی عدم توزیع نامناسب این کارشناسان باعث تراکم بالای آنها در مراکز استانها و بخصوص تهران شده که البته این معضل درکلیه رشته های پزشکی مشهود و رفع آن عزم ملی می طلبد.

وی ادامه داد: اما معضل امروز جامعه ما در این رشته و دیگرتخصص های دانشگاهی بخصوص پزشکی نه کمبود دانش است نه کمبود دانشمند بلکه معضل اصلی ما اخلاق حرفه ای چه نسبت به بیمار و چه نسبت به یکدیگر است.

حاج آقایی بیان داشت: رعایت حقوق بیماران چه از لحاظ اصول تکنیکی و چه از لحاظ هزینه های پرداختی جزو اصول اولیه درمان می باشد، مورد اول از طریق آموزش صحیح به دانشجویان و کوشش و سعی وافر دانشجویان برای فراگیری این تکنیکها محقق می شود و مورد دوم با ارتقای سطح اخلاق همیاری و همزاد پنداری با بیماران عملی خواهد شد.

 رئیس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران، با بیان این که غایت زندگی سعادت است و راه سعادت از اخلاق می گذرد، اظهار داشت: اخلاق با ذات انسان سرشته است و بر تمام عرصه و مفاهیم احاطه دارد اخلاقی فکر کردن، اخلاقی سخن گفتن و اخلاقی عمل کردن در تمام حوزه ها و عرصه های زندگی به یک فرآیند طولانی و مستمر تربیتی نیاز دارد که مسوولیت آن در درجه اول بر عهده دانشگاه می باشد.

حاج آقایی تاکید کرد: اخلاق حرفه ای به معنی جامع آن به صاحبان ادیان خاصی تعلق ندارد چون اخلاق راه پیشرفت و تکامل و تعالی بشر با هر دین و اعتقادی می باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسالت انجمن نه فقط بحث علمی ارتوز پروتز بلکه ارتقای سطح اخلاق در جامعه ارتوز پروتز می باشد که این مهم با همکاری شما امکان پذیر است.

 ارتوپدی فنی به بالندگی علمی رسیده  و آینده روشنی خواهد داشت

 ابراهیم صادقی دبیر علمی این کنگره در ادامه به ارائه گزارشی از فعالیت دبیر خانه این کنگره پرداخت و اظهار داشت: خیلی مفتخرم که اعلام کنم کارشناسان و متخصصان ارتوپدی فنی به سطحی از بالندگی علمی رسیده اند که در مدت زمان محدودی که برای پذیرش مقاله داشتیم بیش از150 مقاله علمی به دبیر خانه ارسال کردند.

وی گفت: کمیت و کیفیت مقالات به صورتی است که می توانیم انتظار یک آینده علمی روشنی برای این رشته داشته باشیم.

صادقی با بیان این که در سیاست گذاری انتخاب مقالات اولویت به مقالات پژوهشی اصیل داده شد، بسیاری از اساتید دانشگاه از کنگره حمایت و حتی چندین مقاله به دبیر خانه ارسال کرده اند، تصریح کرد: سیاست گذاری دیگر کمیته علمی این بود که توزیع موضوعی مقالات داشته باشیم بطوری که تمام حوزه های ارتوپدی فنی را در بربگیرد.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس موضوعاتی مثل پروتز ها و یا ارتوزهای اندام فوقانی که تعداد آنها کم بود برای سخنرانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت، اما خیلی از مقالاتی هم که برای سخنرانی پذیرش نشد توانستند پذیرش چاپ در مجلات معتبر را بگیرند و یا خیلی ازآنها در آینده توان چاپ در مجلات معتبر دارند.

صادقی اظهار داشت: به ترتیب بیشترین مقالات از اصفهان، علوم پزشکی ایران، دانشگاه بهزیستی و علوم توانبخشی تهران و بعد سایر دانشگاهها داشتیم، همچنین بیشترین نرخ پذیرش مربوط به دانشگاه بهزیستی با 56 درصد، علوم پزشکی ایران، شیراز و اصفهان بود، و بیشترین مقالات انتخابی برای سخنرانی از دانشگاه بهزیستی می باشد.

 بسیج علمی

بسیج علمی اصفهان

35 نمایش ها
sazman

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن