جهان پیرتر می شود!

بانک دویچه گزارش کرد؛

جهان پیرتر می شود/جمعیت بالای ۶۵ سال جهان بیشتر از جمعیت زیر ۵ سال شده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience، بانک دویچه گزارش کرد برای اولین بار در تاریخ، تعداد افراد در سن 65 سالگی یا پیرتر نسبت به تعداد  افراد کمتر از 5 سال در جهان بیشتر شده است. این معکوس کردن روند، نتیجه کاهش نرخ باروری در سراسر جهان و بهبود دسترسی به مراقبت های بهداشتی، به ویژه در کشورهای ثروتمند است که برای مدت طولانی تمدید شده است.

تجزیه و تحلیل بانک دویچه با استفاده از داده های سازمان ملل متحد، Haver Analytics، و شاخه تحقیقات جهانی این شرکت انجام شده است. جمعیت کمتر از 5 سال در دو دهه گذشته نسبتا رو به زوال بوده است، در حالی که جمعیت بیش از 65 سال به طور پیوسته رشد کرده است. در اواخر قرن، جمعیت بیش از 65 سال، پنج برابر می شود، اما تعداد افراد زیر 5 سال کمتر از امروز است.

اقتصاددانان Deutsche Bank می گویند که یک جمعیت سالخورده می تواند منجر به «رکود سکولار» شود، وضعیتی که رشد اقتصادی و تورم راکد را تعریف می کند. در طول رکود سکولار، افزایش پس انداز و سرمایه گذاری ها کمتر شده و این باعث می شود که اقتصاد از بین برود. به منظور اجتناب از این شرایط بازار، نرخ باروری باید بالاتر از مرگ و میر باشد؛ در غیر این صورت، فعالان جوان کافی در اقتصاد وجود نخواهند داشت. در ایالات متحده، در مقایسه با ژاپن و چین که در روند نزولی قرار دارند، میزان باروری در حدود سطح جایگزینی است.

 بهره وری بالاتر توسط فناوریهای جدید جبران می شود

با این حال، پیری جمعیت لزوما نباید منجر به رکود سکولار شود. راه حل این است که نرخ باروری پایین با بهره وری بالاتر که توسط فناوری های جدید فعال می شود، جبران گردد. در واقع، AI ها و اتوماسیون در کارخانه های تولیدی می تواند به طور چشمگیری تولید ناخالص داخلی سرانه را افزایش دهد. آنها همچنین بسیاری از مشاغل سنتی امروز  مانند رانندگان کامیون را با کارفرمایان جایگزین می کنند که این هم مجموعه ای از چالش های خاص خود را به ارمغان می آورد. به عبارت دیگر، آینده پیچیده است.

از دیدگاه زیست محیطی، نرخ باروری کاهش یافته احتمالا سودمند است.ZME قبلا گزارش کرده است که تاثیر گذار ترین عامل تغییر شیوه زندگی برای کاهش راندمان کربن، با داشتن یک کودک کمتر است. بر طبق این گزارشات وضعیت ایده آل این است که رد پای کربن را کاهش دهیم تا از تغییرات آب و هوایی فاجعه بار جلوگیری شود،  و همزمان تولید ناخالص داخلی هم باید بهبود یابد.  در اینجا باز هم تکنولوژی نقش مهمی دارد و آن هم از نوعی که هنوز اختراع نشده است.

 بسیج علمی

بسیج علمی اصفهان

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن