رژیم غذایی ضعیف منجر به ۱۱ میلیون مرگ و میر در سال ۲۰۱۷ شد

Lancetمنتشر کرد؛

رژیم غذایی ضعیف منجر به ۱۱ میلیون مرگ و میر در سال ۲۰۱۷ شد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال پرس، مطالعات جهانی،روند مصرف 15 فاکتور رژیمی از سالهای 1990 تا 2017 را در 195 کشور ردیابی و نتایج آن را در Lancet منتشر کرد، نتایج این مطالعات حاکی از این است که یک مرگ از پنج مرگ در سطح جهان معادل 11 میلیون مرگ و میر (2017) ناشی از رژیم غذایی نامناسب است.

افراد تقریبا در هر منطقه از جهان می توانند از تعادل رژیم غذایی برای خوردن مقادیر مطلوب غذاهای مختلف و مواد مغذی بهره مند شوند. با این حال براساس مطالعات جهانی، روند ردیابی مصرف 15 فاکتور رژیمی از سالهای 1990 تا 2017 در 195 کشور در Lancet منتشر شده است.این مطالعه برآورد می کند که یک در پنج مرگ در سطح جهان معادل 11 میلیون مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی نامناسب است.

رژیم غذایی به طیف وسیعی از بیماری های مزمن در سراسر جهان کمک می کند. در سال 2017، مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی با مقادیر بسیار کم مواد غذایی مانند غلات، میوه، آجیل و دانه ها، بیشتر از رژیم غذایی با سطوح بالای مواد غذایی مانند چربی های ترانس، نوشیدنی های شیرین و سطوح بالای گوشت قرمز و فرآوری شده بود.

نویسندگان می گویند که یافته های آنها نیازمند تلاش های  فوری و هماهنگ جهانی برای بهبود رژیم غذایی، از طریق همکاری با بخش های مختلف سیستم غذا و سیاست هایی است که رژیم های متعادل را در اختیار دارد.

نویسنده مطالعه دکتر کریستوفر موری، مدیر موسسه اندازه گیری بهداشت و ارزیابی، دانشگاه واشنگتن، ایالات متحده آمریکا می گوید: "این تحقیق تفکر چندساله ای را تایید می کند که رژیم غذایی ضعیف مسئول مرگ و میر بیشتر از هر عامل خطر دیگر در جهان است "در حالیکه سدیم، قند و چربی در طول دو دهه گذشته تمرکز بحث های سیاسی بوده است، ارزیابی ما نشان می دهد که عوامل پیشگیرانه رژیم غذایی عبارت از مصرف زیاد سدیم یا مصرف غذاهای سالم مانند، میوه، آجیل و همچنین دانه ها و سبزیجات است. این مقاله همچنین نیاز مداخلات جامع برای ترویج تولید، توزیع و مصرف غذاهای سالم در همه کشورها را برجسته می کند. "

تأثیر رژیم غذایی بر بیماری های غیر مسری و مرگ و میر

این مطالعه مصرف مواد غذایی و مواد مغذی عمده در 195 کشور را ارزیابی کرده و تاثیر رژیم غذایی نامناسب بر مرگ و بیماری را از بیماری های غیر مسری (به ویژه سرطان، بیماری های قلبی عروقی و دیابت) اندازه گیری کرده است. این روند طی سالهای 1990 تا 2017 ردیابی شده است.

پیش از این، ارزیابی جمعیت از اثرات بهداشتی رژیم سایپتیمال به دلیل پیچیدگیهای توصیف رژیم غذایی در کشورهای مختلف امکان پذیر نبوده است. این مطالعه جدید داده های مطالعات اپیدمیولوژیک را در صورت عدم آزمایشات تصادفی درازمدت که همیشه در تغذیه امکان پذیر است ترکیب و تجزیه و تحلیل می کند تا ارتباطات بین عوامل رژیم غذایی و بیماری های غیر مسری را شناسایی کند.

این مطالعه 15 عنصر غذایی: رژیم های غذایی کم میوه ها، سبزیجات، حبوبات، دانه های غلات، آجیل و دانه ها، شیر، فیبر، کلسیم، اسید چرب امگا 3 غذاهای دریایی، چربی های اشباع نشده و رژیم غذایی با گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین شکر، اسیدهای چرب ترانس و سدیم را شامل می شود. نویسندگان خاطرنشان می کنند که برای هر عامل رژیم غذایی اطلاعات متنوعی وجود دارد که نااطمینانی آماری این برآوردها را افزایش می دهد، مثلا، در حالی که داده های مربوط به تعداد افرادی که اکثر مواد غذایی را مصرف می کنند تقریبا در همه کشورها (95٪) است، داده ها برای برآورد سدیم تنها برای حدود یک در چهار کشور موجود بود.

به طور کلی در سال 2017، حدود 11 میلیون مرگ و میر ناشی از رژیم غذایی نامناسب بود. رژیم های غذایی با سدیم بالا، غلات و میوه کم بیش از نیمی از مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی در سال 2017 را تشکیل می دهند.

علل مرگ و میر شامل 10 میلیون مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی، 913000 مرگ و میر ناشی از سرطان و تقریبا 339000 مرگ و میر ناشی از دیابت نوع 2 است. مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی 8 میلیون از سال 1990 افزایش یافته است، که عمدتا به دلیل افزایش جمعیت و پیری جمعیت است.

روند جهانی مصرف تمام 15 عنصر رژیم غذایی

نویسندگان دریافتند که مصرف تمام 15 عنصر رژیم غذایی برای تقریبا  همه مناطق جهان غیرممکن است. هیچ منطقه ای به اندازه مطلوب به تمام 15 عامل رژیم غذایی نرسید و هیچ یک از عوامل رژیم غذایی در مقادیر مناسب در همه 21 منطقه دنیا مصرف نشد .

بعضی از مناطق موفق به خوردن برخی عناصر غذایی در مقادیر مناسب شده اند. به عنوان مثال، مصرف سبزیجات در آسیای مرکزی مطلوب بود، همانطور که اسیدهای چرب امگا 3 در غذاهاي دریایی مصرف شده در آسیای میانه با درآمد بالا و مصرف بوقلمون در کارائیب، مناطق گرمسیری آمریکای لاتین، جنوب آسیا، جنوب غربی صحرای آفریقا و شرق جنوب صحرای آفریقا مطلوب بود.

بزرگترین کمبود در مصرف بهینه برای آجیل و دانه، شیر، دانه های غلات دیده شد و بزرگترین افزایش برای نوشیدنی های شیرین شده، گوشت فرآوری شده و سدیم دیده می شود. به طور متوسط، جهان تنها 12 درصد از مقدار توصیه شده از آجیل و دانه (حدود 3 گرم مصرف متوسط در روز، در مقایسه با 21 گرم که در روز توصیه می شود) و در حدود 10 برابر مقدار توصیه شده از نوشیدنی های شیرین قند (49 گرم مصرف متوسط، در مقایسه با 3 گرم توصیه شده بود) خورده است.

علاوه بر این، رژیم غذایی جهانی شامل 16 درصد از مقدار توصیه شده شیر (میانگین مصرف 71 گرم در روز در مقایسه با 435 گرم توصیه شده در روز)، حدود یک چهارم (23 درصد) از مقدار توصیه شده از دانه های غلات (29 گرم مصرف متوسط در روز در مقایسه با 125 گرم توصیه شده در روز)، تقریبا دو برابر (90٪ بیشتر) توصیه شده از گوشت فرآوری شده (حدود 4 گرم مصرف متوسط در روز، در مقایسه با 2 گرم در روز توصیه می شود) و 86 درصد بیشتر سدیم (حدود 6 گرم مصرف متوسط در روز ، در مقایسه با 24 ساعت سدیم ادراری 3 گرم در روز) بود.

تغییرات منطقه ای مصرف تمام 15 عنصر رژیم غذایی

به طور منطقه ای، مصرف زیاد سدیم (بیش از 3 گرم در روز) منجر به خطر ابتلا به رژیم غذایی برای مرگ و بیماری در چین، ژاپن و تایلند شد. مصرف پایین دانه های غلات (کمتر از 125 گرم در روز) عامل اصلی رژیم غذایی برای مرگ و بیماری در ایالات متحده آمریکا، هند، برزیل، پاکستان، نیجریه، روسیه، مصر، آلمان، ایران و ترکیه بود. در بنگلادش، مصرف کم میوه ها (کمتر از 250 گرم در روز) خطر ابتلا به رژیم غذایی بود و در مکزیک، میزان مصرف نوشیدنی ها و دانه ها (کمتر از 21 گرم در روز) اول بود. مصرف بالای گوشت قرمز (بیش از 23 گرم در روز)، گوشت فرآوری شده (بیش از 2 گرم در روز)، ترانس چربی (بیش از 0.5 درصد کل انرژی روزانه) و نوشیدنی های شیرین تر (بیش از 3 گرم در روز) به سمت پایین در رتبه بندی خطرات رژیم غذایی برای مرگ و بیماری در کشورهای پرجمعیت است.

در سال 2017، بین کشوری با بالاترین میزان مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی (ازبکستان) و کشور با کمترین میزان مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی (اسرائیل) تفاوت وجود دارد. کشورهای با کمترین میزان مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی اسرائیل (89 مرگ در هر 100،000 نفر)، فرانسه، اسپانیا، ژاپن و آندورا بود. بریتانیا در رتبه 23 (127 مرگ در هر 100،000) بالاتر از ایرلند (24) و سوئد (25)، و ایالات متحده رتبه 43 (171 مرگ در هر 100،000) پس از رواندا و نیجریه (41 و 42)، چین رتبه 140 (350 مرگ در 100 هزار نفر) و هند 118 (310 مرگ در هر 100 هزار نفر) دارند. کشورهایی که بیشترین میزان مرگ و میر مربوط به رژیم غذایی را دارند، ازبکستان (892 نفر در هر 100،000 نفر)، افغانستان، جزایر مارشال، پاپوآ گینه نو و وانوتو بودند.

میزان بیماری های مربوط به رژیم غذایی نشان می دهد که بسیاری از کمپین های موجود موثر نبوده و نویسندگان از مداخلات سیستم غذائی جدید برای تعادل رژیم های غذایی در سراسر جهان استفاده می کنند. به طور قابل توجهی، آنها خاطرنشان می کنند که تغییرات باید به تاثیرات محیطی سیستم غذای جهانی حساس باشند تا از اثرات نامطلوب بر تغییرات آب و هوایی، از دست دادن تنوع زیستی، تخریب زمین، تخریب آب های شیرین و تخریب خاک جلوگیری شود.

در ژانویه 2019، The Lancet منتشر کرد Commission EAT-Lancet که اولین اهداف علمی برای رژیم غذایی سالم از یک سیستم تولید مواد غذایی پایدار است که در مرزهای  جهانی برای غذا عمل می کند. این گزارش از داده های 2016  مطالعه بار جهانی بیماریها استفاده کرد برای این که برآورد کند تا چه اندازه جهان از رژیم سالم پیشنهاد شده فاصله دارد.

نویسندگان برخی از محدودیت های مطالعه فعلی را ذکر می کنند، از جمله اینکه در حالی که از بهترین داده های موجود استفاده می کند، در داده های سطح ملی در سطح فردی برای دریافت غذاهای کلیدی و مواد مغذی در سراسر جهان، شکاف وجود دارد. بنابراین، به طور کلی نتایج ممکن است مناسب نباشد زیرا بیشتر مطالعات مربوط به رژیم غذایی و پیامدهای بیماری عمدتا مبتنی بر جمعیت های اروپایی است و تحقیقات بیشتری در سایر جمعیت ها مطلوب نیاز است. استحکام شواهد اپیدمیولوژیک که عوامل مرتبط با رژیم غذایی و مرگ و بیماری را در بر می گیرد بیشتر از مطالعات مشاهده ای است و به عنوان شواهدی که سایر عوامل خطر اصلی (مانند تنباکو و فشار خون بالا) را به سلامت بدل می کند، قوی نیست. با این حال، اغلب انجمن های رژیم غذایی و سلامت با مطالعات تصادفی کوتاه مدت با عوامل خطر برای بیماری به عنوان یک نتیجه حمایت می شود.

برای سدیم، تخمین ها بر اساس اندازه گیری های سدیم 24 ساعته ادرار، به جای نمونه های ادراری موضعی، که تنها در حدود یک چهارم کشور ها در این مطالعه بود، محاسبه شد. برآورد دقیق بعضی از مواد مغذی (مانند فیبر، کلسیم و اسیدهای چرب اشباع نشده) پیچیده است. در نتیجه، نویسندگان خواستار افزایش سیستم نظارت و نظارت ملی برای عوامل خطر اصلی رژیم غذایی و تلاش های مشترک برای جمع آوری و هماهنگ کردن داده های رژیم غذایی از مطالعات کوهورت می شوند.

علاوه بر این، نویسندگان تنها به غذا و مصرف مواد مغذی نگاه می کردند و ارزیابی نمی کردند که آیا افراد وزن اضافی و کمی وزن داشتند. در نهایت، برخی از مرگ و میرها ممکن است به بیش از یک عامل تغذیه منجر شود، که ممکن است باعث بروز بیش از حد بار بیماری هایی که در معرض رژیم هستند شود.

پروفسور نیتا گور فوروئی، عضو هیات علمی پژوهشی پزشکی، دانشکده پزشکی بالینی دانشگاه کمبریج، بریتانیا، نوشت:با وجود محدودیت ها، یافته های جاری GBD شواهدی را برای تغییر تمرکز فراهم می کند، بطوری که نویسندگان ، بر محدودیت های غذایی  برای ترویج عناصر غذایی سالم در سطح جهانی تاکید می کنند. این شواهد عمدتا موردی برای انتقال از دستورالعملهای غذایی مبتنی بر مواد مغذی را پشتیبانی می کند. چالش های قابل توجهی در تغییر دادن رژیم های جمعیتی در این راستا وجود دارد که نشان می دهد هزینه های میوه ها و سبزی ها از حد مجاز بیشتر است: دو بار میوه و سه بار سبزیجات در هر روز به ازای هر نفر، 52 درصد درآمد خانوار در کشورهای کم درآمد، 18 درصد در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط، 16 درصد در کشورهای با درآمد متوسط و با درآمد بالا و 2 درصد در کشورهای با درآمد بالا است. منو مداخلات سیاستی یکپارچه در کل سیستم های غذا، بین المللی و درون کشورها، برای حمایت از تغییرات رادیکال در رژیم های مورد نیاز برای بهینه سازی انسان و حفاظت از سلامت سیاره زمین ضروری است.

 بسیج علمی

بسیج علمی اصفهان

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن