صنعت فولاد ، سیمان و کشاورزی به جایگاه خوبی رسیده است

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه مطرح کرد؛

صنعت فولاد ، سیمان و کشاورزی به جایگاه خوبی رسیده است/ جایگاه ویژه در حوزه صنایع دفاعی با تولید ۱۰۷۳ قلم جنس

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، سردار علی قاسمی جانشین معاونت سیاسی کل سپاه پاسداران، در اولین همایش تجلیل از نخبگان بسیجی شهرستان مبارکه اصفهان، با بیان این که روشهای مختلفی برای محدودیت سازی اقتصادی وجود دارد و است اکثر اینها را در ایران بکار گیری کردند، اظهار داشت: نظام در این چند سال دستاوردهای خیلی خوبی داشته مخصوصا در حوزه اقتصاد زیر ساختی، ما کارهای مهمی انجام داده ایم، در صنعت فولاد و سیمان و همچنین در حوزه هایی از کشاورزی به جایگاه های خیلی خوبی رسیده ایم و جایگاه ویژه ای هم در حوزه صنایع دفاعی با تولید 1073 قلم جنس  داریم.

سردار قاسمی، با بیان این که به موضوعاتی متعددی اشاره و یک موضوع را تببین خواهد کرد، اظهار داشت: در حوزه اقتصاد موضوعات متعددی داریم در این حوزه ها سه چهار موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان این که اینها از بحثهای روز اقتصادی و نمونه آن نوساناتی است که در بازار داریم، تصریح کرد: معمولا در ایران نوسانات ارز و طلا دنبال می شود، در جهان برعکس، آنها دنبال اوراق قرضه و انرژی هستند

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه  با بیان این که یک موضوع هم بحث بودجه سالانه است، افزود: موضوع دیگر جنگ اقتصادی پرشدتی است که امریکا شروع کرده، قبلا هم بوده اما با ورود استراتژی ترامپ جدی تر و بحثهای روز شده است.

وی گفت: یک سری موضوعات هم داریم مثل محدودیت سازی سازمانی یعنی ساختار و سازمان جهان، بقول مقام معظم رهبری یعنی چینش جهانی به نحوی است و یک سازمانهایی درست کرده اند ما وارد این سازمانها و محدود می شویم بهترین مثال آن  MTP است حالا FATF و CFDA  هم که دارند تصویب می کنند.

سردار قاسمی بیان داشت: مثلا رژیم صهیونیستی بمب اتم هم دارد ،می گوییم چرا نظارت نمی کنند ،می گویند نپذیرفته و ما که پذیرفتیم محدود شدیم، دوربین می گذارند، کنترل می کنند، قطعنامه صادر می کنند  و از همه بدتر این که دو میلیون پانصد هزار دلار  ما در سال خرج این سازمان  را می دهیم، این فشار روحی و روانی است. 

وی با اشاره به این که ساخت و ساز جهان به نحوی است که نهادهای بین المللی دارند شکل می گیرند، گفت: یکی از اینها که الان مطرح است بحث های روز اقتصادی که یک بحث را حداقل تبیین می کنم.

 دستاوردهای نظام در چهل سالگی انقلاب

سردار قاسمی با یادآوری این نکته که یک موضوع را که قرار بوده این مدتها درچهل سالگی انقلاب بیشتر به آن بپردازیم دستاوردهای  نظام است، گفت: نظام به دستاوردهای خیلی خوبی رسیده این بخش پر لیوان است اما در حال حاضر به دلیل تورم و گرانی و نوسانات بازار دیده نمی شود.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، خاطرنشان کرد: نظام در این چند سال دستاوردهای خیلی خوبی داشته مخصوصا در حوزه اقتصاد زیر ساختی، ما کارهای مهمی انجام داده ایم، مثلا در این  محدوده جغرافیایی که قرار گرفته اید یکی از آنها بحث فولاد است.

در صنعت فولاد و سیمان به جایگاه خوبی رسیده ایم

 وی با اشاره به این که می دانید که در کل دنیا بیش از 70 کشور جرات نمی کنند که در فولاد وارد شوند چون سنگین و سخت و پیچیده است، خاطر نشان کرد: وضعیت ما قبل از انقلاب مشخص است وضعیت بعد از انقلاب هم که هفته گذشته انجمن جهانی فولاد اعلام کرده است ایران رتبه 11 جهان است یعنی 24 میلیون تن نسبت به قبل از انقلاب که تناژ خیلی پایین بوده، چندین برابر رشد داشته ایم. در سیمان هم همینطور از  3 میلیون تن به 80 میلیون تن راسانده ایم.

سردار قاسمی تاکید کرد: این دو قلم در اقتصاد معروف است، اگر سیمان و فولاد باشد خیلی کارها می شود انجام دهیم این دو مقوله مقوله مهمی است که خیلی از کشورها وابسته هستند ولی ما در این حوزه ها موفقیتهای خوبی داشته ایم.

جایگاه ویژه در حوزه صنایع دفاعی با تولید 1073 قلم جنس

 جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، اظهار داشت: از همه بهتر در صنایع دفاعی است الان در حوزه صنایع دفاعی 1073 مورد جنس تولید می کنیم که اگر تولید نمی کردیم و اگر به ما می فروختند که معمولا نمی فروشند ما حدود 50 میلیارد در سال باید هزینه می کردیم که بخریم.

وی ادامه داد: الان بودجه عربستان 64 است، بودجه ما خیلی کمتر از عربستان است بعضی می گویند نباید نگران باشیم چون 50 میلیارد جنس می خرند ولی ما با ریال داریم می سازیم، خیلی هم دیر شروع کردیم نسبت به خودروساز و صنایع دیگر خیلی دیر شروع کردیم خوب هم پیشرفت کردیم دستاورد بزرگی است.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، در ادامه با بیان این که الان مدل شده ایم، گفت: ما بعضی جاها مدل بشویم خوب است مثلا الان در صنایع دفاعی امنیتی مدل خاصی پیدا کردیم، کشورهای دیگر هم حاضرند از این نمونه الگو برداری کنند.

در صنایع دفاعی تراز مثبت داریم

سردار قاسمی با بیان  این که در حوزه بسیج مدل شده ایم، جاهای مختلف مدل شدیم یعنی خوب کار کردیم، تصریح کرد: خیلی هم دیر شروع کردیم الان هم 500 میلیون دلار صادرات داریم تنها جایی که تراز مثبت داریم یعنی 300  میلیون دلار پول می دهیم  و 500 میلیون دلار برمی گردانیم، صنایع دفاعی است.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، افزود: احتمال دارد این روند در آینده خیلی بیشتر از اینها هم بشود بدهکار هم نیستند، البته شاید پیمانکاری بعضی ها بدهی مقطعی داشته باشند.

وی گفت: اگر به خودرو ساز نگاه کنیم خیلی زود شروع کرده سال 1346 قبل از تولد ما، 34 مدل می زند، سه میلیارد دلار هم می گیرد، الان هم حساب کرده 30 هزار میلیارد بدهکار است مردم هم ناراضی اند  و نمی تواند مدل الگویی باشد.

سردار قاسمی با بیان این که اینجا انقلابی جهادی ساخت درونی قدرت است، گفت: یک پهپاد یک موشک هزاران برابر پیچیده تر از یک خودرو حتی بنز است که یک برند جهانی می باشد، یعنی یک قلم کالای صنعت دفاعی پیچیده تر از این است پس معلوم است ایرانی می تواند اما نگاه باید عوض شود.

وی با بیان این که در خودرو سازی باید سربار تولید را کم کنیم، اصلاحاتی در ساختار انجام دهیم، گفت: خودرو ساز باید برود لب ساحل همه دنیا ساحلی است. الان بخشی از آن در تهران، بخشی در استانهای دیگر تکمیل می گردد و گران در می آید.

سردار قاسمی با یادآوری این که قرار بود قطب سوم خودروسازی شهر تیس چاه بهار باشد کنار ساحل تولید صادرات هم بشود و برای داخل کشور هم ارزش افزوده خوبی داشته باشد، تاکید کرد: نگاهها باید تغییر پیدا کند.

 با تحریم ها گاه درونی، بسیجی شکل گرفته موفق بوده ایم

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، با اشاره به این که بعضی حوزه ها ورود ما خوب بوده نگاهمان انقلابی بوده جهادی بوده موفقیتهای خوبی داشته ایم، خاطرنشان کرد: هر جایی هم تحریم شدیم خوب درآمدیم ابتدا سختی کشیدیم در تولید بنزین، در نفت و گاز هرجایی تحریم کردند خوب شد در صنایع موشکی، هسته ای و هر جایی که تحریم جدی بوده نگاه درونی، بسیجی شکل گرفته موفق بوده ایم.

وی اذعان کرد: دستاوردهای نظام در جاهای مختلف را اگر بخواهیم بررسی کنیم کارهای خوبی صورت گرفته اما نقطه ضعف هایی هم وجود دارد که در بعضی حوزه ها کاستی ها را می پذیریم. 

تولید در حوزه کشاورزی از 25 میلیون تن به 140 میلیون تن رسیده است

سردار قاسمی تاکید کرد: خیلی جاها رشد خوبی کردیم مثلا حوزه کشاورزی 25 میلیون تن را به 140 میلیون تن رسانده ایم، خیلی زیاد است اصلا دنیا تعجب می کند که شما این میزان تولید کشاورزی دارید.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، تصریح کرد: ما فقط یک میلیون تن انار تولید کردیم که دنیا  حیرت زده می شود مثلا  کشور چین 40 سال است شروع کرده 370  هزار تن حالا چین خیلی سرعت داده یک سوم تولید ایران است، ترکیه  رتبه سوم است 97 هزار تن یعنی ترکیه هر کاری بکند  تا شصت سال دیگر هم نمی تواند در همین یک قلم به ایران برسد.

وی ادامه داد: در بعضی حوزه ها موفقیتهای خوبی داشتیم در حوزه علمی، فولاد، سیمان خوب بوده، کشاورزی خوب بوده اما در بعضی حوزه های کشاورزی مثلا نهاده های دامی، برنج  و روغن نباتی اشکالاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، اظهار داشت: پس از این 40 سالگی انقلاب یک نگاه اجمالی به دستاوردهای نظام داشته باشیم بیرونی ها اعتراف می کنند دستاوردها چشمگیر بوده ولی در داخل رسانه ها خوب عمل نمی کنند هر چند امسال بهتر شده است جلسات متعدد، کتابها و جزوات،  اولین ها، برترینها و ایران بیست و غیره باعث شد که مردم متوجه شوند اتفاقات خوبی در حوزه بهداشت و درمان، راه و دیگر زیرساختها شکل گرفته است.

سردار قاسمی با تاکید بر این که انشاالله  از این روند حمایت کنیم چون برای چهلمین سال انقلاب دشمن برنامه ریزی کرده، تاکید کرد: وضعیت کاستی ها را ببینیم خوبیها را تشریح کنیم.

جنگ اقتصادی و روشهای محدودیت سازی اقتصادی

وی در  ادامه موضوع جنگ اقتصادی را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: ترامپ یک استراتژی اعلام کرد گفت جنگ اقتصادی پرشدت خرد کننده برای بازگشت ایران به پشت میز مذاکره بدون پیش شرط، که چهار فاکتور در آن  مذاکره، مذاکره مجدد، بدون پیش شرط، خرد کننده است.

سردار قاسمی به بیان روشها پرداخت و گفت: یک روشی که ابتدای انقلاب هم اتفاق افتاد بیشتر بحث بلوکه کردن داراییها بود  این روش به نوعی محاصره اقتصادی است.

وی با یادآوری این که دوبار به امریکا اطمینان کردیم جواب نداد، تاکید کرد: آنهایی که سن کمتری دارند بدانند با امریکا دوبار مذاکره کردیم، یکبار در قرار داد الجزایر رفتیم قرار داد بستیم پول خودمان را بدهد، 14 میلیارد و دویست میلیون دلار با نزدیک 2 میلیون انس طلا  و300 میلیون هم قطعات هلیکوپتر و هواپیما بود.

سردار قاسمی با بیان این که قرارداد بست همه این کارها را کرد 300 میلیون دلار داد آن هم وقتی در دادگاه محکوم شد، گفت: امریکا اصل پول ما نمی دهد، اینکه مذاکره کردیم،  برجام هم که دومی است بعضی ها می گویند برای بار سوم برویم، مذاکره جواب نمی دهد حواسمان باشد این یک روش است.

وی بیان داشت: روش دوم هم تحریمها است که خیلی گسترده است و اقتصاد ایران تقریبا درگیر تحریم های سنگین می باشد تا الان هم بعضی ها فکر می کنند نظام با تحریم از پا در می آیند نه این طور نیست.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، اظهار داشت: امریکا تا الان 120 مدل تحریم انجام داده، خودشان گفته اند، 80 مدل هیچ تاثیری نداشته دوسوم جهان را امریکا تحریم کرده است، 40 مدل تا حدی تغییر رفتار بوده نتیجه تغییر حاکمیت صفر است.

وی ادامه داد: یعنی این تصمیمی که می گویند نظام را می خواهیم برگردانیم عوض کنیم از سال 1929 تا الان امریکا هر کاری کرده که با تحریمها، نظامی را از پا در بیاورد نتوانسته است، حتی در کشورهای کوچک مثل کوبا حاکمیت را نتوانسته تغییر دهد.

سردار قاسمی تاکید کرد: اما مواظب باشید یکبار در انتخابات، یکبار در غذا خود را نشان می دهد ، همین خریدهایی که مردم انجام دادند ترسیدند نگران شدند، تا پانصد میلیون نفر ما تولید ربع داریم ملت عجله کردند نظم به هم ریخت پس ذائقه ملت، رفتار ملت را  با تحریم می تواند تغییر دهد اما حاکمیت را تا الان نتوانسته تغییر دهد.

دامپینگ  در غذا را مراقب باشیم

وی با بیان این که مدل بعدی دامپینگ است که ارزان فروشی مقطعی است ارزان می فروشند تا رقیب را خارج کند بازار را بگیرد، تصریح کرد: بهترین مثالی که ما می توانیم بزنیم مثلا ایران در تولید بچه ماهی غزل آلا خودکفا بود و می توانست تولید کند یک دفعه فرانسه اعلام کرد 100 هزار  بچه ماهی به شما می دهم 800 هزار تومان، ایرانیها خیلی استقبال کردند، رفتند خریدند تولیدات خود و مادرهایی که زایش داشتند از بین بردند.

سردار قاسمی گفت: وقتی فرانسوی ها مطمئن شدند در عرض سه و نیم سال یک دفعه قیمت را 14 میلیون کردند، عمدا ارزان می فروشد بازار را که گرفت یک دفعه چندین برابر اضافه کرد.

 جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، بیان داشت: ایرانیها خواستند دوباره پرورش دهند الان همه نازا و تغییر ژنتیک داده اند، فعلا  تنها یک مزرعه که تولید خود را از بین نبرده بود در کشور داریم که تکثیر می کند انشاالله دولت حمایت کند که ریشه کن نشود

وی تاکید کرد: دامپینگ در غذا باید احتیاط کنیم مثلا یک موقعی غذا خیلی ارزان شد مثلا پارسال امریکا گندم آورد خلیج فارس گفت یک تن 180 دلار که اگر می خریدند  می خریدند دیگر از خودکفایی در می آمدیم پس مواظب باشیم که برخی کالاها را دامپینگ می کنند.

 سردار قاسمی با بیان این که حالا ممکن  یک جوان سوال کند، در خودرو هم دامپینگ هست یا نه، اظهار داشت: خودرو دامپینگ نیست ارزان هم بفروشی  چون دوبرابر قطعه صادر می کنی می صرفد، مثلا قبلا اگر پرایدی را ارزان  تر می دادیم چون بعدا دوبرابر  و حتی سه برابر قطعه بفروش می رسد بصرفه است.

 مدل تعرفه خاص

وی گفت: مدل بعدی تعرفه خاص می بندند مثلا پسته  ایران در امریکا  قوی بود امریکایی ها بخاطر این که ذئقه شکل گرفته بود 400 درصد تعرفه بستند خیلی سنگین یعنی در سالهای 1350 و 1360 پسته ایرانی 30 هزار تومان برای امریکاییها تمام می شد که کاشتند و نخریدند، این در جنگ اقتصادی روش است اگر دیدید یک کالا خیلی سنگین بود تعرفه است.

 اخلال ارزی

سردار قاسمی با اشاره به این که شاید برخی مدلها خیلی کاربرد نداشته باشد، اظهار داشت: اخلال هم  هم روشی دیگر است  و شامل اخلال اداری و یا ارزی می شود.

 جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، گفت: مثلا همین مدتها اخلالی که انجام دادند این بود که 20 درصد ارز و سکه را در بازار گرانتر (مثلا 1 میلیون 1.200) می خریدند، 19 نفر این کار را انجام می دادند که دستگیر و در ترکیه بازداشت هستند و ترکیه هم برای منفعت خود این گونه موارد را مدیریت می کند.

 اخلال اداری

سردار قاسمی گفت: اخلال اداری هم یکجاهایی در وام و یک جاهایی در  ساختار است مثلا الان برای فاضلاب تهران یک میلیارد دلار تصویب کرده بودند، 400 میلیون دلار را که دادند امریکا و خیلی از کشورها نگذاشتند بقیه را بگیریم یعنی 600 میلیون دلار وام بانک جهانی در صندوق عمران ملل متحد تصویب شده اما نگذاشتند بگیریم.

 روش نفوذ

وی افزود: یکبار هم نفوذ  است در حوزه تصمیم گیری و تصمیم سازی، این هم یکی از روشهای  امریکا است، مدیران میانی را آموزش می دهند مدیران عالی می شوند بعد اگر در حوزه اقتصاد سیاست دخالت کند می توانند از آن بهره برداری کنند ارزانترین روش برای امریکا همین است گرانترین یا گسترده ترین روش  فیزیکی و تحریم ها است.

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه،  خاطرنشان کرد: ما هم برای این که منفیات خودمان را بخواهیم پیاده کنیم روشهایی داریم امریکا در حوزه  سیاست و اقتصاد، ما بیشتر در حوزه فرهنگی و اعتقادی است.

 روش جنگ تجاری

سردار قاسمی گفت: یک روش دیگر هم جنگ تجاری است معمولا تعرفه سنگین می بندند جایی که تراز بازرگانی بالا است مثلا سال گذشته چینی ها  بیشتر صادر کردند برای چین تراز مثبت برای امریکا منفی اینجا جنگ تجاری راه می اندازد.

محدودیت سازی سازمان

وی گفت: محدودیت سازی سازمان هم یکی دیگر از روشهایی است که الان وجود دارد و خیلی جاها به ما می گویند  FATFرا بپذیرید و CFd  را قبول کنید تا برخی از این روند پولی و مالی روانتر شود.  

روشهای مختلفی برای محدودیت سازی اقتصادی ایران بکار گیری کرده اند

جانشین معاونت سیاسی کل سپاه، با بیان این که اینها محدودیتهایی است که در جنگ اقتصادی ما داریم، تصریح کرد:  اگر این پک را نگاه کنید روشهای مختلفی برای محدودیت سازی اقتصادی است اکثر اینها را در ایران بکار گیری کردند اما در دل همین ما توانستیم در حوزه های مختلف موفقیتها و دستاوردهای ارزشمندی را داشته باشیم.

 بسیج علمی

بسیج علمی اصفهان

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن