در چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی ارائه شد

دبیر چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی خبر داد:

ایجاد ۷۲ طرح و فرصت سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور / دو جایزه فناوری صنعت‌ ساز محمود شیخ زین‌الدین و نوآوری ویژه کودکان به جشنواره اضافه شد

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، کوروش خسروی دبیر چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، که شامگاه امروز جمعه برگزارشد، اظهار داشت:  نتیجه نهایی داوری طرح ها حاکی از این است که 72 طرح  و فرصت سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور ایجاد شد، در این جشنواره جایزه فناوری صنعت‌ ساز  مرحوم دکتر محمود شیخ زین‌الدین تقدیم یکی از فناوران برتر شد،  همچنین به پیشنهاد نماینده یونیسف سال آینده جایزه نوآوری ویژه کودکان اضافه خواهد شد.

خسروی افزود: ماموریتی که جشنواره شیخ  بهایی برای خود  در سالهای اخیر ترسیم کرده مشخصا شناسایی طراحان کسب و کار،  فن آفرینان و فرصتهای سرمایه گذاری مبتنی بر تکنولوژی و سپس معرفی آنها به  فعالان اقتصادی، به حامعه  به ارباب رسانه و جراید است.

وی ادامه داد: نزدیک 800 نفر در جشنواره شرکت کردند  که حدود 200 پروند تشکیل شد و از  ابتدای تابستان عمدتا با همکاری پارکهای فناوری سراسر کشور وارد مرحله داوری شد و از ابتدای مهرماه  پرونده ها به دبیر خانه جشنواره رسید.

خسروی گفت: در نهایت 72 طرح و فرصت سرمایه گذاری و کارآفرینی به مرحله نهایی راه یافت و با افتخار عرض می کنم 72  طرح کسب و کار نو متولد شد .

 وی افزود: عمده این  کسب و کارها، طرح هایی جدید و نو هستند و برای نخستین بار در کشور ارائه می شوند، هریک از این طرح ها پتانسیل ایجاد ده ها فرصت شغلی را  برای کشور فراهم می کنند. 

دبیر چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، تصریح کرد: در هشت نشایی که  در این جشنواره برای مذاکره بین سرمایه گذاران و کارآفرینان ایجاد شد 160 مذاکره  بین سرمایه گذار و فن آفرینان و در کل 200 مذاکره و ارتباط رودر رو  همین امروز در این جشنواره انجام گرفته است.

خسروی اظهار داشت: چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی هشت عنوان جایزه شامل لوح و تندیس برتر و هدیه نقدی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، بنیاد برکت، روزبه پیروز که کارآفرین برتر کشور می باشد، شرکت پندار کوشک ایمن، بانک قرض‌الحسنه رسالت و شرکت همراه وس  است که به فن آفرینان و طراحان کسب و کار برتر کشور  تقدیم می شود. 

جایزه فناوری صنعت‌ ساز شیخ زین‌الدین

 خسروی گفت: امسال برای نخستین بار جایزه فناوری صنعت‌ ساز محمود شیخ زین‌الدین نیز یکی از عناوین جایزه های جشنواره ملی شیخ بهایی است و  به یک نفر از برترین صاحبان طرح‌ های فناورانه‌ تقدیم می شود.

فن آوری صنعت ساز مفهومی است که مرحوم شیخ زین الدین برای اولین بار مطرح کرده و بنابراین این جایزه به این نام ناگذاری شده است، این جایزه که بصورت مشترک توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و شهرک علمی تحقیقاتی تهیه شده جایزه مالی بلاعوض است به برنده یا برندگان گان آن اهدا می شود.

 ویژگی جایزه به طرح های فناوانه ای داده می شود که به مرحله تولید انبوه رسیده باشند و خط تولید صنعتی آنها ایجاد شده باشد و فروش هم در بازار داشته باشند همچنین  از شروع بهره برداری این کارخانه 5 سال بیشتر نگذشته باشد.

برای اهدای این جایزه عوامل دیگری از قبیل میزان فروش، حجم تولید، تعداد نیروی انسانی شاغل، میزان صادرات،  اخذ مجوزهای قانونی،  ثبت اختراع و از این قبیل مورد نظر داوران بوده است این جایزه  تا سه شرکت  قابل دادن است اما به دلیل سطح بالای آن جلسه شورای سیاست گذاری امسال فقط یک شرکت را شایسته تقدیر دانستند. میزان این جایزه تا سقف 100 میلیون تومان است اما امسال این جایزه فقط به یک شرکت با لوح تقدیر و مبلغ 50 میلیون تومان تقدیم شد.

جایزه نوآوری ویژه کودکان

 خسروی با بیان این که امروز نماینده یونیسف هم در جشنواره حضور داشتند، گفت: جایزه  ای را اعلام کردند تحت عنوان جایزه نوآوری برای کودکان که این جایزه از سال آینده به مجموعه جوایز جشنواره شیخ بهایی افزوده می شود جزییات این جایزه هم توسط یونیسف اعلام  و در فراخوان جشنواره به اطلاع خواهد رسید.

وی گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در فرایند برخورداری از صندوق و فرایندهای توانمندسازی طرح های حمایتی ویژه به برگزیدگان اعطا خواهد کرد. همچنین به سه سرمایه گذار خطرپذیر و برگزیده حاضر در جشنواره دوره 60 ساعت مشاوره رایگان جهت تجاری کردن کسب و کارشان اهدا می شود.

 در اختتامیه این جشنواره  که با حضور مسوؤلان کشوری و استانی برگزار شد، سید مهدی ابطحی، رییس چهاردهمین جشنواره شیخ بهایی اظهار داشت: : بسیار خوشحالم که این جشنواره با وجود برگزاری کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری به میزبانی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان که تابستان امسال برگزار شد، عاملی برای تعطیل شدن جشنواره شیخ بهایی نشد و وقفه زمان، ایرادی در آن ایجاد نکرد. 

رحیم سرهنگی، مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  در ادامه با ایراد سخنانی اظهار داشت: جشنواره شیخ بهایی هرسال نسبت به سال های گذشته بهبود پیدا می کند. جشنواره ای که پویا است خود مبتنی بر نوآوری است و می تواند به توسعه کارآفرینی کمک کند. جشنواره شیخ بهایی نمونه بارز این نوآوری و پویایی در جامعه است.

احمد معصومی فر، مدیر کل هماهنگی و پایش روابط دو جانبه وزارت امور خارجه نیز  با حضور در اختتامیه این جشنواره، گفت: حمایت از فناوری دانش بنیان یکی از محورهای مهم وزارت امور خارجه در ساختار جدید است. 

علی مرتضی بی رنگ، قائم مقام امور بین الملل و رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، طی بیان سخنانی کوتاه ، اظهار داشت:   فعال تر از جشنواره شیخ بهایی در کشور وجود ندارد و امیدوارم هر سال شاهد شکوفایی بیشتر این جشنواره باشیم.

چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی و چهارمین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی دی‌ماه امسال به مدت سه روز در اصفهان برگزار شد..

دبیر چهاردمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی گفت: در سال 82 که آغاز این جشنواره بود به جرات می‌توان گفت تنها رویداد کارآفرینی در کشور جشنواره شیخ بهایی بود، اما در همین ماه گذشته  شاهد برگزرای چندین رویداد کارآفرینی در گوشه و کنار کشور بودیم. 

محمود شیخ زین الدین، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، فرد موثر در جامعه علم و فناوری کشور و استان اصفهان، 12 خردادماه سال جاری بر اثر عارضه قلبی در اصفهان درگذشت.

 بسیج علمی 

بسیج علمی اصفهان

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن