فعالیت ۹ هسته پژوهشی برای ایجاد فناوری های نوین در حوزه پزشکی

معاون پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین دانشگاه اصفهان مطرح کرد:

فعالیت ۹ هسته پژوهشی برای ایجاد فناوری های نوین در حوزه پزشکی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در آبان ماه ۱۳۹۱ افتتاح شده و بواسطه تلاش نه هسته پژوهشی هدفمند چندین فناوری نوین ارزشمندی در عرصه پزشکی کسب و ارائه کرده است.  

دکتر سعید کرمانی معاون پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری و به مناسبت هفته پژوهش، با بیان این که این دانشکده در آبان ماه 1391 افتتاح شده است، افزود: در حال حاضر جایگاه پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین در بین دانشکده های علوم پزشکی اصفهان مستخرج از آخرین کارنامه های پژوهشی اعلام شده حاکی از موفقیت های چشمگیر آن است.

وی افزود: کسب این جایگاه مرهون تلاش اساتید و دانشجویان این دانشکده بوده که در قالب چندین هسته پژوهشی مانند هسته پژوهشی پردازش تصاویر چشم پزشکی، هسته پژوهشی پردازش تصاویر میکروسکوپی، هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر قلبی، هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر مغزی (نوروساینس)، هسته پژوهشی بازی های درمانی، هسته پژوهشی مهندسی بافت، هسته پژوهشی بیومتریال، هسته پژوهشی مواد هوشمند و هسته پژوهشی بیو انفورماتیک انجام گرفته است.

هسته پژوهشی پردازش تصاویر چشم پزشکی

 کرمانی گفت: هسته پژوهشی پردازش تصاویر چشم پزشکی با اهداف اصلی مدلسازی، پیش پردازش، بخش بندی، استخراج ویژگیها و طبقه بندی بوده و تا به حال 20 دانشجوی عضو این هسته فارغ التجصیل شده اند.

هسته پژوهشی پردازش تصاویر میکروسکوپی

وی ادامه داد: هسته پژوهشی پردازش تصاویر میکروسکوپی در بردارنده اهدافی مانند پیش پردازش، بخش بندی، استخراج ویژگی، طبقه بندی و تشخیص نیمه کامل و یا کامل اتوماتیک بیماری است و 8 دانشجوی عضو این هسته، فارغ التحصیل شده‌اند.

معاون پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی، طراحی و پیاده سازی سیستم اتوماسیون تصویربرداری میکروسکوپی، و تلفیق شاخص‌های آشوب گونه، هندسی و آماری سلول‌های خونی به‌منظور استخراج و شناسایی سلول‌های لوسمی حاد لنفوئیدی را نمونه ای از دستاوردهای این هسته برشمرد.

هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر قلبی

کرمانی اهداف اصلی هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر قلبی را  بهبود تصاویر سیگنالهای قلبی، استخراج شاخصهای کمی محلی و کلی از روی تصاویر، بخش بندی و آنالیز تصاویر قلبی، تشخیص اتوماتیک بیماری‌های قلبی، ساخت ابزارهای مانیتورینگ، تجزیه و تحلیل VCG / ECG، طراحی و ساخت  سیستمهایی جهت حمایت از سالمندان عنوان کرد و گفت: 14 دانشجوی عضو این هسته، فارغ التحصیل شده‌اند و در حال حاضر  13دانشجوی کارشناسی ارشد و 3  دانشجوی  دکتری مشغول تحصیل هستند.

هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر مغزی (نوروساینس)

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ادامه داد: اهداف اصلی هسته پژوهشی پردازش سیگنال و تصاویر مغزی (نوروساینس) بهبود تصاویر و سیگنال های مغزی، تجزیه و تحلیل EEG/Surface Potential  Mapping ، بخش بندی و آنالیز تصاویر مغزی، مدلسازی و تشخیص اتوماتیک بیماری‌ صرع و MCI، ساخت ابزارهای مانیتورینگ خواب و بیهوشی، سیستمهایBCI Biofeed Back &  است و 4 دانشجوی عضو این هسته، فارغ التحصیل شده‌اند.

هسته پژوهشی بازی های درمانی

وی با بیان این که هسته پژوهشی بازی های درمانی یکی دیگر از هسته های پژوهشی این دانشکده است، گفت: اهداف اصلی تشکیل این هسته ترکیب دانش پزشکی، علوم کامپیوتری و فناوری‌های چند رسانه‌ای برای مطالعه، طراحی و توسعه بازی‌ها برای مراقبت‌های پیشگیرانه، تشخیص، درمان و آموزش مهارت‌های بالینی و همچنین راه اندازی درمانگاه تحقیقاتی، آموزشی و درمانی است.

وی فعالیتهای مرتبط با این هسته پژوهشی را طراحی و ساخت اپلیکیشن جهت تشخیص صداهای قلب، طراحی و ساخت اپلیکیشن سنجش کیفیت تراش مولاژ دندان، طراحی و ساخت اپلیکیشن جهت بهینه سازی ساختارهای الکتروریسی  و طراحی و ساخت اپلیکیشن ارزیابی ریزش مو عنوان کرد.

هسته پژوهشی مهندسی بافت

کرمانی اظهار داشت: هسته پژوهشی مهندسی بافت نیز یکی دیگر از هسته های این دانشکده با جایگاه ویژه در سطح کشور بوده و اهداف اصلی هسته، توسعه و تولید علم در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، دستیابی به راهکارهای کاربردی و بالینی در زمینه بازسازی بافت استخوان، دستیابی به راهکارهای کاربردی و بالینی در زمینه بازسازی بافت غضروف، تبدیل شدن به قطب تحقیقات در حوزه مهندسی بافت غضروف و استخوان است و دارای 37دانشجوی ارشد و 12  دانشجوی دکتری می باشد.

هسته پژوهشی بیومتریال

 وی بیان داشت: هسته پژوهشی بیومتریال نیز دربردارنده سه هدف اصلی کاربرد مواد در حوزه سلامت (به عنوان مثال مواد کامپوزیتی و نانومواد)، مهندسی بافت و رهایش کنترل شده دارو می باشد و 12 دانشجوی عضو این هسته، فارغ التحصیل شده‌اند

هسته پژوهشی مواد هوشمند

معاون پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در ادامه به توضیح هسته پژوهشی مواد هوشمند پرداخت و گفت: اهداف این هسته شامل ایجاد اثرات القا کننده یا محرک بر روی بافت و سلول های ناحیه آسیب دیده به منظور بازسازی مجدد بافت، بهینه سازی شیمیایی و فیزیکی سطح بیومتریال ها به منظور تعامل بهتر سلول با بیومتریال، مدلسازی و طراحی ساختار های تحت بار فیزیولوژیک به منظور بهینه سازی رفتار بیومکانیکی اسکافولد و نزدیکی آن با بافت طبیعی و بهینه سازی خواص ساختاری، فیزیکی و مکانیکی بیومتریال ها و ساختار ها به منظور تقلید زیستی بافت اصلی است.

وی زمینه فعالیت این هسته را ترمیم زخم، مهندسی بافت عروق برشمرد و یادآور شد: 5 نفر از دانشجوی عضو این هسته، فارغ التحصیل شده‌اند و 7 نفر در فاز پژوهشی قرار دارند.

هسته پژوهشی بیوانفورماتیک

کرمانی در رابطه با هسته پژوهشی بیوانفورماتیک، اظهار داشت: این هسته سه هدف اصلی مدلسازی داده های بیولوژیکی، توسعه و پیاده سازی ابزارها و نرم افزارهای لازم برای ذخیره، بازیابی، سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده های بیولوژی، و طراحی رایانه ای دارو و کشف داروهای جدید دنبال می شود و تا بحال 11 دانشجوی عضو این هسته فارغ التحصیل شده‌اند.

معاون پژوهشی دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با تاکید بر این که این دانشکده از پتانسیل علمی و توانمندیهای بسیار خوبی برخوردار است، تصریح کرد: با این حال با مشکلات و کمبودهایی روبرو هستیم و از آن جمله کمبود فضای فیزیکی، امکانات آزمایشگاهی، کارشناس تخصصی جهت آزمایشگاه ها، منابع مالی و سردرگمی و تعارض در پژوهش است.

وی با بیان این که بواسطه تشکیل هسته های هدفمند در این دانشکده چندین دستاورد ارزشمند در عرصه پزشکی حاصل شده، افزود: درخواست ها و پیشنهاداتی مورد نظرمان بوده و با رئیس دانشگاه و مسوؤلان مربوطه هم مطرح کرده ایم، این کهارتباط با صنعت ودفتر انتقال تکنولوژی(TTO) را فعال کنند، همچنین دانشجویان ما چند سال از بهترین زمان عمر خود را صرف دستیابی به تکنولوژی و فناوریهای مورد نظر می کنند، حفظ و ارتقای دانش بدست آمده مستلزم جذب فارغ التحصیلان فعال در هسته های پژوهشی است.

وی در پایان یادآورشد: امسال پنجمین همایش هفته پژوهش نیز در دانشکده فناوریهای نوین علوم پزشکی با حضور دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی و شقایق حق جو جوانمرد معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه برگزار شد، در این همایش دستاوردهای پژوهشی شامل 20 ارائه شفاهی و 22 پوستر بود که در نمایشگاه جنبی همایش مورد بازدید مسوؤلان دانشگاه و بازدیدکنندگان قرار گرفت.

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن