نویز ژنراتور با توان خروجی قابل قبول طراحی و ساخته شد

03 آذر 1397
نویسنده :  

با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان؛

نویز ژنراتور با توان خروجی قابل قبول طراحی و ساخته شد

نویز ژنراتور با توان خروجی قابل قبول توسط محققان اصفهانی و با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری این استان طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، نویز ژنراتور با توان خروجی قابل قبول توسط محققان اصفهانی و با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری این استان  طراحی و ساخته شد.

 شیرزاد غلامی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: تولید یک نویز با میزان صافی در توان خروجی قابل قبول در باند فرکانسی L و S از قابلیتهای این دستگاه است.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه نویز ژنراتور ساخت یک نویز سفید از فرکانس 2 الی 4 گیگ می باشد. نويز ژنراتور کاربردهای مختلفی دارد که یکی از آنها استخراج مشخصه فرکانسی یک فیلتر است به دست آوردن مشخصه یک فیلتر در تئوری به علت تقریب، مدلسازی غیر واقعی و مواردی از این قبیل غیره کاری دشور و با خطا است.

غلامی اذعان کرد: از طرفی به دست آوردن مشخصه یک فیلتر در عمل با روش جاروب فرکانسی یک شکل موج کاری دشورا و وقت گیر است و می تواند دقیق نباشد. اما مشخصه یک فیلتر توسط نویز ژنراتور کاری دقیق و سریع است.

کاربردها و کاربران

وی بیان داشت: نویز ژنراتور در آزمایشگاههای الکترونیک و مدارهای مخابراتی همچنین کارگاههای شرکتهای تولید کننده وسایل الکترونیکی، و مایکروویو و صنایع نظامی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

غلامی یکی از کاربردهای فنی نویز ژنراتور را استخراج پاسخ فرکانسی بلوکهای RF و Microwave نظیر Low Noise Ampو Filter و Mixer عنوان کرد و ادامه داد: همچنین این ژنراتور در اندازه گیری عدد نویز (Noise Figure)تقویت کننده ها کاربرد دارد.

وی کاربرد دیگر این دستگاه را اطمینان از صحت عملکرد مسیر گیرنده در سیستمهای مخابراتی بصورت "برخط" نظیر آنچه در سیستم S-200  البته در  X انجام میشود، بیان  کرد و افزود:  همچنین در تولید کدهای شبه تصادفی در مخابرات کدینگ کاربرد دارد.

 دستگاه نمونه داخلی ندارد

غلامی با اشاره به این که این دستگاه نمونه داخلی قابل ارائه در بازار ندارد، تاکید کرد: این محصول اصولا دارای بازار خاص است، و در صورت تولید با تعداد مناسب قیمت تمام شده آن با نصف قیمت نمونه خارجی قابل ارائه است.

چالش ها چیست

 وی با اذعان  به این که برای طراحی و ساخت این دستاورد چالش سخت افزاری و نرم افزاری وجود ندارد، تصریح کرد: تهیه قطعات با کیفیت مناسب و نحوه ارایه محصول به سطح جهانی از چالشهای آن است.

 

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن