۲۵ درصد کاهش مصرف آب شرب برابر ۱۰ خط لوله انتقال آب از خلیج فارس است

۲۵ درصد کاهش مصرف آب شرب برابر ۱۰ خط لوله انتقال آب از خلیج فارس است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمد فاضلی رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، بعنوان سخنران کلیدی دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب بهداشتی که 22 و 23 آبان ماه در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد، به بیان مشکل مدیریت مصرف آب و چالشهای آن  پرداخت و اظهار داشت: مصرف سالانه آب شرب بهداشتی در کشور 8 میلیارد متر مکعب است، 20 تا 25 درصد کاهش مصرف آب شرب کشور مساوی است با 10 خط لوله انتقال 200 میلیون مترمکعب که انتقال هر خط لوله مستلزم صرف هزینه ای برابر 70 هزار میلیارد تومان است. ۹۲ درصد اصفهانی ها در حد الگو آب مصرف کرده اند، اما این شهر با شرایط دشوار روبرو شده است و این در حالی است که چند اسکیمو در سوئد راحت تر از چند میلیون اصفهانی حق آبه خود را می گیرند. 

 

محمد فاضلی رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، در ابتدا با بیان این که بعنوان سخنران کلیدی به نمایندگی از خانم دکتر زهرایی مدیر دفتر مدیریت مصرف وزارت نیرو سخنرانی می کند، اظهار داشت: اسلاید های که ارائه می کنم مربوط به خانم دکتر زهرایی است و 5 دقیقه آخر بحث خودم را ارائه می کنم.

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، تصریح کرد: چالش های فرصت های مدیریت مصرف در حوزه آب شرب و بهداشتی شهری مهم است، همه سخنران های کلیدی این کنگره هم بیان کردند که اصفهان مشکل آب، مشکل تنش اجتماعی دارد، آقای فولادگر هم از مسائل دشوار گفتند. 

مدیریت مصرف آب و درآمد شرکت آب و فاضلاب تعارض دارد

وی ادامه داد: آنچه که خانم دکتر زهرایی خواسته اند بگویند این است که مشکل مدیریت مصرف، حداقل یک بخش از آن در ایران مربوط به چه چیزی است و بالاخص در اصفهان این معنا پیدا می کند.

فاضلی گفت: برای این که مدیریت مصرف صورت بگیرد مجموعه ای از مشکلات پیش روی ماست از جمله سطح پایین سواد آبی شهرنشینان، شرکتهای آب و فاضلاب خودگردانند و در اصل وظیفه اقتصادی خودشان در مقابل وظیفه حکمرانی آنها قرار می گیرد، اینها مجبورند درآمد داشته باشند و از طرفی مجبورند که آب را هم مدیریت کنند.

وی ادامه داد: این که هر چه قدر بیشتر مدیریت شود و مردم کمتر مصرف کنند درآمدها کمتر است بنابراین یک تعارضی بین مدیریت مصرف آب و درآمد هست.

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، گفت: محیط سیاست گذاری هم ناکارآمد است، استاندارهای ناکافی در تجهیزات آب بر و آب پخش در کشور وجود دارد، در اصل استانداردها رعایت نمی شوند، قوانین و دستورالعملهایی که فعلا هست برای حمایت از تولید کننده گان داخلی نیست خدمات پس از فروش، نصب و تعمیر وجود ندارد.

88 درصد مشترکین آب شرب و بهداشتی خانگی هستند

فاضلی در ابطه با وضعیت آب شرب کشور، تصریح کرد: از کل مصرف آب شرب و بهداشتی، 88 درصد مشترکین آن خانگی و شامل چند ده میلیون مشترک می شود.

وی با اشاره به این که بزرگترین پالایشگاه و پتروشیمی می سازیم و عاجزیم از این که با صدنفر یک کار مشارکتی انجام دهیم و با آنها ارتباط درست برقرار کنیم یا در تصمیمات شریک شان کنیم، ادامه داد: وقتی 88 درصد مشترکین بخش خانگی می شود اهمیت آن به لحاظ سیاسی است و دستگاههای ما برای کارکردن با این میزان مشترک طراحی نشده اند.

فاضلی بیان داشت: در وضعیت مصرف آب شرب و بهداشتی کشور چیزی حدود 3 میلیارد و خرده ای متر مکعب مصرف بخش خانگی است همچنین بیشترین مشترک غیر خانگی مربوط به بخش تجاری است.

92 درصد مشترکین اصفهانی در حد الگو آب مصرف می کنند

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، با بیان این که در کل کشور 43.5 درصد مشترکین بالای الگوی مصرف و 56.5 درصد ذیل الگوی مصرف آب مصرف می کنند، اظهار داشت: طبق آمارها در اصفهان 92 درصد مشترکین در حد الگوی مصرف، آب مصرف می کنند این میانگین در کشور 56.درصد است یعنی اصفهانی ها حدود 36 درصد به لحاظ الگوی مصرف بهتر از سایر کشور هستند.

فاضلی گفت: به لحاظ مقدار تعداد مشترکین بالای الگوی مصرف 43.5 درصد، 66 درصد آب کشور را در بخش شرب و بهداشت مصرف می کنند این در حالی است که 56 درصد که مصرف در حد الگو دارند 33 درصد آب کشور را مصرف می کنند. اگر بتوانیم مشترکین پرمصرف را در حد الگوی مصرف قرار دهیم یعنی 66 درصد حداقل به نصف کاهش یابد، جهش بزرگی است.

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، اذعان کرد: یک مشکل در وزارت نیرو و در کل صنعت آب نشان دادن تفاوت آب شرب و بهداشتی با آب کشاورزی است، این یکی از کارهایی است که جامعه علمی باید انجام دهد.

وی ادامه داد: آب شرب و بهداشتی اهمیت استراتژیک، اهمیت امنیتی، اهمیت اجتماعی دارد، هزینه ای که می گیرد متفاوت است، تاسیساتی که برای تصفیه، انتقال و توزیع آن استفاده می شود بسیار گران قیمت تر از بخش کشاورزی است و تفاوتهای دیگری بین این دو وجود دارد. با این حال این هنوز در نظام صنعت آب کشور یکی از مقولاتی است که در ارتبا ط با مردم  و نه تنها مردم بلکه مسئولین عالی رتبه تا مدیران میانی مشکل داریم.

فرآیندهای مالی شرکت آب و فاضلاب نیازمندشفاف سازی  است

فاضلی بیان داشت: شفاف سازی فرآیندهای مالی یکی از مهمترین نکاتی که باید حل شود و فکر می کنم که مرکز امور اجتماعی می تواند به این بپردازد و بخش های اقتصادی وزارت نیرو هم می توانند روی آن متمرکز شوند.

وی ادامه داد: این شفاف سازی در رابطه با اصلاح انگیزه های اقتصادی شرکت های آب و فاضلاب برای مدیریت مصرف آب است، این صراحت دارد در شرکت های مدیریت منابع آب، شرکت از محل فروش آب درآمد دارد و همزمان متولی کاهش مصرف آب هم هست یعنی در شرایطی که قیمت ثابت بماند این دو وظیفه با هم تعارض دارد بالاخص که شرکتها خصوصی هم اداره نمی شوند، یک شرکت خصوصی تکلیف هم ندارد که نیروی اضافی بپذیرد و یا هر وقت خواست می تواند نیرو را تعدیل کند اما وقتی شرکت تحت فشار سیاسی و خیلی چیزهای دیگر مجبور است نیروی اضافی هم بپذیرد هزینه های عملیاتی آن هم بالا می رود تکلیف هم به آن می شود که بخش مالی و صیانت از منابع آب کاملا تعارض پیدا می کند.

فاضلی تاکید کرد: هزینه های پرداختی شرکتهای آبفا برای آب خام بسیار نازل است و هزینه های تامین هر متر مکعب آب مصرفی اضافی را هم این شرکتها متحمل نمی شوند بنابراین درمدیریت مصرف آب فقط نباید مصرف کننده را هدف قرار داد باید به سازوکارهای تامین مالی هم توجه کرد.

120 میلیون چشمه شیر در کشور نصب شده و کمتر از 5 درصد آنها به ابزارهای کاهنده مصرف مجهزند

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، با بیان این که تجربه های بین المللی در مورد ترویج کاهنده های مصرف وجود دارد، و کاهنده های مصرف می توانند یک هدف بسیارمهم باشند، افزود: آخرین جلسه ای که با سندیکای تولید کننده گان شیرآلات بخش آب داشتم بیان کردند که سالی 200 هزار تن شیرآلات آب در کشور مصرف می شود، همچنین 120 میلیون چشمه شیر در کشور نصب شده که کمتر از 5 درصد آنها به ابزارهای کاهنده مصرف مجهزند و از این 5 درصد بالای 80 تا 90 درصد آن غیراستناندارهستند.

فاضلی گفت: معمولا دوش های حمام در ایران بین 13 تا 18 متر خروجی دارند یک دوش و یا سردوش کاهنده آن را به 6 تا 8 لیتر در دقیقه کاهش می دهد.

 وی با اشاره به این که پرلاتورهایی که امروز در دنیا استفاده می شود خروجی آنها بین 250 سی سی در دقیقه تا 4 لیتر در دقیقه برای شیری با 12 لیتر در درقیقه خروجی است، خاطرنشان کرد: این تجربیات جهانی است که در جاهای مختلف دنیا از امارات متحده عربی در حاشیه کشور خودمان تا کشورهای توسعه یافته به دست آمده است. 

چالشهای استفاده از کاهنده ها کدامند؟

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو در رابطه باچالشهای مقابل این موضوع، اظهار کرد: محدودیت تولید داخل وجود دارد یکی از عرصه هایی که صنعت آب و فاضلاب می تواند روی آن سرمایه گذاری کند توسعه تولید ابزارهای کاهنده مصرف است، بی ثباتی در اعتباراتی که در این حوزه خرج می شود، اجرایی نشدن استاندارد های برچسب آب، مبحث 16 ساختمان مشخصا به کاهش مصرف آب می پردازد اما رعایت نمی شود .

فاضلی با بیان این که تاکید می کنم روی دو نکته دیگر که استانداردهای ساختمانی در ایران برقرار می کند، گفت: یک دستشویی خصوصی باید 6 لیتر در دقیقه خروجی داشته باشد متوسط خروجی دستشویی های خصوصی کشور 9 تا 13 لیتر است که می تواند 50 درصد کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: نمی گوییم آن پرلاتورهایی که در افریقای جنوبی بسته شده است و یا در سوئیس و انگلستان استفاده می شود و یا یک اتومایزری که کل خروجی یک شیر را به 250 یا 600 سی سی می رساند، یک خروجی 4 لیتر در دقیقه مساوی با یک سوم شدن خروجی شیرها است.

فاضلی خاطرنشان کرد: همچنین خروجی دستشویی های عمومی 2 لیتر در دقیقه باید باشد، اما امروز خروجی دستشویی های عمومی در ایران 8 تا 13 لیتر است و  دیگر موارد نیز همینطور است. 

مصرف سالانه آب شرب بهداشتی 8 میلیارد متر مکعب است

وی تصریح کرد: طبق گزارشهای وزارت نیرو مصرف سالانه آب شرب 7.2 تا 8 میلیارد متر مکعب است، 25 درصد 8 میلیارد متر مکعب مساوی با 2 میلیارد مترمکعب کاهش در مصرف آب شرب  و بهداشت کشور است.

25 درصد کاهش مصرف آب شرب و بهداشتی برابر 10 خط لوله انتقال آب از خلیج فارس است

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو تاکید کرد: این 2 میلیارد مترمکعب مساوی است با 10 خط لوله انتقال آب از خلیج فارس یا دریای عمان به فلات مرکزی است.

وی گفت: بحثهایی که درباره انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی می شود اغلب بین 200 تا 250 میلیون مترمکعب آب در سال است قیمتهای برآوردی کف حداقل برای این انتقال براساس قیمتهای یورویی بین 4 تا 5 میلیارد یورو برای هر خط لوله است که با قیمت یورو امروز 13 تا 14 هزار تومان، 5 میلیارد یورو مساوی با 70 هزار میلیارد تومان است.

فاضلی افزود: 20 تا 25 درصد کاهش مصرف آب شرب کشور مساوی است با 10 خط لوله انتقال 200 میلیون مترمکعب و مساوی با  10 تا 70 هزار میلیارد تومان یعنی 700 هزار میلیارد تومان است.

وی تاکید کرد: اگر این عددها را بالا پایین،  700 را ،500 و یا 400 و یا حتی 200 هزار میلیارد تومان هم بشود، سوال مهم  سیاستی کشور این است، مدیریت مصرف آب فقط در بخش شرب چقدر خرج کردیم، از طریق کاهنده های مصرف چقدر مشکل تولید مصرف داخل را حل کردیم، چقدر استارت آپ، خدمات پس از فروش کار کردیم.

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، با اذعان به این که در سخنان همه دوستانی که صحبت کردند بحث تنش، درگیری، مناقشه بین ذینفعان حوزه آب، بالا دست و پایین دست مطرح شد، اظهار داشت: سالهای سال است که کنگره ها بخش آب، صنعت آب با رویکرد فنی سازه ای مواجهه و اداره شده یک دورانی از آن توجیه داشته و آن دورانی است که مجبور بودیم سازهایی احداث کنیم برای این که تامین آب انجام دهیم، باید تصفیه خانه بابا شیخ علی ساخته می شد تا بشود آب و فاضلاب اصفهان بزرگ را اداره کرد.

وی ادامه داد: اما از یک زمانی باید شروع می شد درباره خیلی چیزهای دیگر از جمله شناسایی ماهیت مناقشه ها، ماهیت حکمرانی آب، تعارض، تامین مالی با صیانت، فرهنگ مصرف، الگوهای اجتماعی، ارتباط گیری با مصرف کننده برای حل مسائل آبی، سامان دادن به گروههای که قرار است حافظ منافع آب باشند، متعادل کردن رابطه دولت و مردم در حیطه آب و شناخت تاریخ آب کار کرد.

 فاضلی اذعان کرد: شناخت این که چه شد همانطور که امروز آقای فولادگر فرمودند ما 40 سال بعد از انقلاب به منابع آب کم توجه بودیم آیا تاریخ این کم توجهی هست این که کتابی نوشته باشیم بنام تاریخ کم توجهی به مدیریت منابع آب، ما مجموعه ای از ذهن های پراکنده ای هستیم که تجربیات مان حتی تاریخ اشتباهات و یا کارهای درست را نداریم.

 وی با اشاره به این که در دنیا یک بحث مهمی است بنام تاریخ آب که یکی از مهمترین ناشران دنیا این را منتشر می کند، چرا مهم است بخاطر این که امروز ما مناقشه را احساس می کنیم، گفت: تک تک این مسائل که گفته شد غیر ممکن است که بتوانید با خط لوله و سازه حل کنید بخصوص اگر آب بیشتری نداشته باشید اگر آب بیشتری داشتید با لوله های بیشتر با سازه های بیشتر با مصرف و تامین بیشتر حل می کردید.

 فاضلی تاکید کرد: وقتی آب بیشتری ندارید و به اذعان همه سازمانهای بین المللی اولین آیتم مناقشه کمبود عرضه است وقتی دچار کمبود می شوید دچار مناقشه می شوید مناقشه این استان، پایین دست، بالا دست رقابت آب زیر زمینی با آب سطحی مناقشه را چگونه حل می کنید.

وی ادامه داد: این وظیفه و مسوولیت جدیدی که تشخیص  داده شد به ابتکار آقای دکتر اردکانی یک مرکزی در وزارت نیرو تحت عنوان مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی تاسیس شد این مرکز سه گروه سیاست اجتماعی، اقتصاد اجتماعی  و سیاست و حکمرانی دارد.

فاضلی افزود: وقتی گفته می شود مقوله اجتماعی در حد فرهنگ سازی و تیزر ساختن و کار تبلیغاتی تقلیل می یابد اما مقوله ای بسیار فراتراز اینها است یعنی سیاست اجتماعی، فقر، مهاجرت، تنش اجتماعی و افزایش درگیری بخشی از مقوله آب است.

وی گفت: در بخش اقتصاد اجتماعی تاثیر سیاستهای اقتصادی آب بر مردم، جلب مشارکت و افزایش رضایت آنها و کاهش تنشهای اجتماعی ناشی از اقتصاد آب بخشی از اقتصاد اجتماعی است و سیاست و حکمرانی آب عمیقا با مقوله قدرت درگیر است هم قدرت بر آب و هم آب بر قدرت اثر می گذارد.

فاضلی گفت: بنابراین تعدیل قدرت بر آب و تاثیری که بر نظام سیاست گذاری آب می گذارد تحت عنوان یک فیلد بزرگ در علوم اجتماعی دنیا مطرح است، تاریخ آب، جغرافیای آب، ژپوپلوتیک آب، جامعه شناسی سیاسی آب، جغرافیای سیاسی آب، اقتصاد اجتماعی آب، روان شناسی مصرف آب، حکمرانی آب، قدرت و آب و آب و قدرت  است و این مرکز در وزارت نیرو تاسیس شده حتما محصول کوتاه مدتی نخواهد داد معجزه ای هم رخ نخواهد داد یک فرآیند دراز مدت است.

چند اسکیمو راحت تر از چند میلیون اصفهانی حق آبه خود را می گیرند

رئیس مرکزمطالعات علوم اجتماعی وزارت نیرو، در پایان به بیان یک خاطره پرداخت و گفت: چند سال پیش به دلیلی خواستم یک دکتری دیگر بگیرم و در همین راستا چیزهایی که در مسیرم قرار گرفت در کشور سوئد یک بورس به مدت 5 سال به یک متخصص علوم سیاسی و یا جامعه شناسی داده می شد که فقط رابطه بین اسکیوهای شمال سوئد و دولت سوئد را بررسی و رفع مناقشه کند، مسئله یک خط لوله بود و 5 سال به یک دانشجوی دکتری بورس سنگینی می دادند.

وی افزود: یعنی کانفیلد رزولوشن به این سادگی نیست که ما به سادگی بیاییم یک مسئله تاریخی مثل حق آبه های اصفهان را و یا مناقشه بین این طرف و آن طرف زاگرس را در یک عصای موسایی و یا ید بیضایی حل کنیم اگر بقیه دنیا بر سر مناقشه برسریک خط لوله با چند اسکیو که بالای سوئد زندگی می کنند این گونه پیگیری می کنند وقتی در مورد اصفهان حرف می زنیم یعنی یک حوزه  آبریز با چند میلیون نفر باید یک فیلد بزرگ  برای علوم اجتماعی در این حوزه باز کنیم.  

144 نمایش ها
sazman

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن