۸۰ گونه گیاه دارویی قابل کشت در کشور وجود دارد

۸۰ گونه گیاه دارویی قابل کشت در کشور وجود دارد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، با بیان این که حدود 450 گونه گیاه دارویی و معطر شناخته شده در کشور وجود دارد، افزود: 80 گونه آن زارعی بوده، اما زیر ساختهای بخوبی فراهم نشده و فرآیند تولید مانند سایر محصولات مکانیزه نیست، همچنین به دلیل عدم وجود بذر و نشاء استاندارد، درصد ماده موثره هم منطبق بر استاندارد حاصل نمی شود.

مهرداد امیدسالاری، رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که در کل ایران حدود 8000 گونه گیاهی شناخته شده است، افزود: از این تعداد حدود 2300 گونه آن جزو گیاهان دارویی و معطر است.

وی با اشاره به این که حدود 450 گونه گیاه دارویی و معطر شناخته شده و در عطاری ها وجود دارد، ادامه داد: البته مردم حداکثر50 تا 60 گونه را  می شناسند.

امیدسالاری با تشریح این که از این 450 گونه گیاه دارویی، 80 گونه زارعی بوده و امکان کشت آن در ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: اما زیرساختهای خوبی برای کشت این گونه های دارویی فراهم نبوده و فرآیند تولید مانند سایر محصولات مکانیزه نیست، بطوری که حداکثر استفاده از این پتانسیل به دو سه مورد گل محمدی، زعفران، آنغوزه و شیرین بیان محدود شده است.

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، با اشاره به این که عمدتا گیاهان دارویی از منابع طبیعی جمع آوری و به دلیل عدم آشنایی از ریشه کنده می شود، دیگر مشکلات برای کشت و کار این گونه ها را عدم تامین بذر و نشاء استاندارد عنوان کرد.

بذر و نشاء استاندارد برای گیاهان دارویی زارعی نداریم

وی تصریح کرد: در کشور بذر و نشاء استاندارد در زمینه گیاهان دارویی زارعی نداریم، در مواقعی از سال بویژه در اواخر اسفند تا فروردین ماه  تبلیغاتی برای بذر و نشاء می شود اما اینها 100 درصد استاندارد و از لحاظ گیاه شناسی تایید شده برای یک رقم خاص نیست، فرضا ممکن است در یک گلخانه تولید نشاء آویشن بجای یک رقم 4 رقم ارائه دهند.

امیدسالاری در ادامه گفت: بطور کلی سه عامل اصلی عدم تامین بذر و نشاء، عدم وجود فرآیند تولید مکانیزه و در نهایت عدم اطلاعات کافی کشاورزان در رابطه با مقرون به صرفه بودن تولید گیاهان دارویی باعث شده که استفاده لازم از این منبع تولید ارزشمند و اشتغال زا نشود.

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، بیان داشت: در دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته حداقل 20 سال است که به این عرصه ورود پیدا کرده اند، این کشورها بویژه در رابطه با فرآوری گیاهان دارویی سودهای کلانی را به دست آورده اند که حتی از درآمد نفت یک کشور بالاترو پایدارتر است و علاوه بر این در حفظ محیط زیست، آیش و تناوب کشت نقش موثری دارد.

امیدسالاری با اشاره به این که در حال حاضر و بر طبق آمارها سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور حدود 200 هزار هکتار عنوان می شود که خیلی از مراتع خودرو را هم جز این آمار آورده اند، افزود: در مجموع 20 درصد صادرات بخش کشاورزی مربوط به گیاهان دارویی است.

 وی با تاکید بر این که برای ورود به بحث کشت و کار گیاهان دارویی زارعی استاندارد سازی بذر و نشاء الزامی و ضرورت دارد، گفت: ایران از تنوع اقلیمی خیلی وسیعی و هم تنوع کشت زیاد برخوردار بوده وخشکسالی های اخیر هم نه تنها محدودیتی برای کشت گیاهان دارویی محسوب نمی شود بلکه تنش خشکی، شوری و یا آفات منجر به بهبود و افزایش ماده موثره هم می شود، همانطور که گیاهان دارویی در مراتع عطر و بوی بیشتر و بهتری دارند.

گونه های بومی برای کشت و کار گیاهان دارویی توصیه می شود

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، با تاکید بر این که کشاورزان برای کشت و کار گیاهان دارویی بایستی با نظرات و مشاوره های کارشناسی اقدام کنند، توصیه کرد: حتما باید برای گیاهانی سرمایه گذاری و کشت و کار کنیم که مختص و بومی بوده، و باید توجه داشته باشیم که برای کشت گیاهان غیر بومی امکان رقابت با بازار جهانی را نداریم و شکست خواهیم خورد، نمونه چنین اقدامی آلوئه ورا و به لیمو بود که توسط کشاورزان کشت و محصول خوبی هم برداشت کردند اما خریدار و صادرات امکان نداشت.

وی گفت: عمدتا به کشاورزان توصیه نمی کنیم تک محصولی کار کنند چرا که اگرمحصول دچار آفت زدگی شود سرمایه و اعتماد کشاورز هر دو از بین می رود، بهترین پیشنهاد کشت 3 تا 5 رقم مختلف با توجه به شرایط طبیعی منطقه است.

توجیه اقتصادی کشت و کار گیاهان دارویی

امیدسالاری در توجیه کشت و کار گیاهان دارویی و معطر در شرایط خشکسالی با بیان این که کشت گیاهان دارویی در مقایسه با کشتهای فعلی مثل گندم، جو، یونجه بازدهی بهتر و ارزش افزوده بسیار بالاتری دارد، افزود: برای نمونه چنانچه قیمت هر کیلو گندم 1500 تومان باشد،یک کیلو خاکشیر 15000 تومان در بازار بفروش می رسد و این در حالی است که تولید یک کیلو خاکشیر با مصرف آب بسیاری کمتر و زمان کشت تا برداشت خیلی کوتاه تر همراه است.

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، اذعان کرد: کشت و کار گیاهان دارویی با سرمایه اندک امکان پذیر بوده و در حالی که برگشت هزینه ها برای فعالیت های دیگر سه تا پنج سال تخمین زده می شود، کشت گیاهان دارویی بعد از یکسال علاوه بر این که با برگشت هزینه ها همراه است سودآوری هم دارد.

امیدسالاری با تاکید بر امکان کشت و اشتغال زایی گیاهان دارویی در کشور و با بیان این که سال گذشته یک موسسه خیریه از استان سیستان و بلوچستان و معرفی یک سری خانه ها کارآفرینی، به این انجمن مراجعه نموده است، اظهار داشت: در همین راستا انجمن گیاهان دارویی اصفهان با هماهنگی و همکاری انجمن  آموزش علوم پزشکی استان اصفهان و اداره کل فنی و حرفه ای استان اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا با برگزاری آزمون کتبی 20 نفر را انتخاب و در رابطه با کشت و کار، خرید و فروش، فرآوری  گیاهان دارویی دوره های لازم را گذرانده اند و از 20 نفر که آموزشهای لازم را گذراده اند،  12 نفر مشغول به کار شده اند.

امیدسالاری با تصریح این که این انجمن آموزش کشت و کار گیاهان دارویی برای افراد علاقمند در منطقه زلزله زده کرمانشاه را نیز  انجام داده است، بیان داشت: موسسه بهسازان  شهر آینده صندوقی تحت نظر بانک رسالت دارد و قرار شده وامهای 2 تا 4 درصدی 30 میلیون 5 ساله به افرادی که توسط این انجمن آموزشهای های لازم را می بینند داده شود و نظارت هم خواهد شد که به محصول برسد

کشت هر هکتار گیاهان دارویی با اشتغال مستقیم هفت نفر همراه است

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، ادامه داد: اشتغال زایی کشت و کار گیاهان دارویی در هر هکتار با اشتغال مستقیم 7 نفر و چیزی حدود 23 نفر اشتغال مستقیم همراه است.

  

صادرات گیاهان دارویی مستلزم درصد ماده موثره استاندرد است

رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی استان اصفهان، در پایان خاطرنشان کرد: برای پیشرفت در زمینه گیاهان دارویی و صادرات آن کشتها باید با رقم استاندارد انجام شود و فرآوری هم استاندارد باشد، چرا که برای درصد ماده موثره گونه گیاه دارویی استاندرادهایی تعیین شده و درصوتی که محصول ما از این استانداردها برخوردار نباشد خریداری هم ندارد.

 

130 نمایش ها
sazman

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن