تشخیص هوشمند و زودهنگام سرطان سینه

توسط محققان شرکت دانش بنیان توراکو؛

سیستم تشخیص هوشمند و زودهنگام سرطان سینه طراحی و پیاده سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، سیستم تشخیص هوشمند و زودهنگام سرطان سینه با قابلیت کاربرد شخصی و در بستر تلفن همراه توسط محققان اصفهانی طراحی و ساخته شد، دقت این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بالای 93 درصد و در شرایط عادی بالای 87 درصد است.

محمدرضا محمدی خروشانی مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه راهبرد کوشا(توراکو)، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: در حال حاضر سرطان سینه یکی از سرطانهای شایع و کشنده در میان زنان محسوب می شود و اگر چه در گذشته بیشتر در بین  زنان 55 تا 65 سال به بالا متداول بود، اما اخیرا شیوع این بیماری به سنین بسیار پایین تر حتی رده های سنی 30 سال به بالا  کشیده شده است. سالانه بیش از 10 هزار بیمار مبتلا به سرطان سینه در کشور شناسایی می شود و حدود 3 هزار زن بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

روشهای پایش سرطان سینه و محدویتها

این محقق افزود: روشهای مختلفی برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد و ماموگرافی یکی از متداوال ترین آنها است. ماموگرافی در واقع یک روش تصویربرداری با اشعه X برای غربالگری سرطان سینه (پستان) محسوب می شود و هدف اصلی آن تشخیص سرطان سینه قبل از متاستاز (انتشار سرطان به قسمت های دیگر بدن) است. این روش هزینه بر و زمان بر بوده و عموما  افراد در استفاده از آن رغبت چندانی هم ندارند.

وی ادامه داد: چنانچه افرادی مایل به استفاده و پایش دائمی هم باشند قابلیت دسترسی بویژه در مناطق محروم محدود می باشد. خودآزمایی نیز روش متداول دیگری است که عموما در منزل و توسط خود فرد انجام می گیرد، داشتن مهارت و دقت بالا  در این روش ضرورت دارد.

محمدی خروشانی ادامه داد: پایش بویژه برای آنهایی که سابقه ارثی سرطان سینه دارند هر 3 ماه یا 6 ماه یکبار و برای افراد عادی هم سالی یکبار توصیه شده است، درمان این سرطان چنانچه امکان تشخیص اولیه و زود هنگام فراهم باشد بالا است.

سیستم تشخیص هوشمند و زودهنگام سرطان سینه

مدیرعامل شرکت دانش بنیان توراکو، در تشریح سیستم تشخیص هوشمند و زودهنگام سرطان سینه توسط تلفن همراه، گفت: این سیستم غیرتهاجمی دارای دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است، بخش سخت افزاری بصورت یک گجت است که بر روی گوشی های تلفن همراه نصب می شود.

وی افزود: وظیفه این گجت تهیه تصویر ترموگرافی است، تصویر استخراج شده به یک بخش نرم افزاری نصب شده بر روی تلفن همراه ارسال می شود، نرم افزار بصورت هوشمند و بر اساس استخراج ویژگی ها از روی تصویر، بانک اطلاعاتی و سیستم یادگیری هوشمندی که دارد اقدام به تشخیص اولیه و زودهنگام می کند، درواقع بواسطه این مجموعه سخت افزاری و نرم افزاری تشخیص اولیه و زودهنگام سرطان سینه با دقت خیلی بالا، کم هزینه و قابل استفاده توسط عموم مردم و بصورت کاملا شخصی و با رعایت ضوابط فرهنگی فراهم شده است.

این محقق تصریح کرد: سیستم در شرایط آزمایشگاهی دارای دقت بالای 93 درصد و در شرایط عادی که افراد می‌خواهند استفاده کنند دقتی بالای 87 درصد با رعایت چندین ضابطه دارد، رعایت ضوابط مربوطه برای تشخیص با دقت بالا الزامی است. 

بکار گیری ترموگرافی بر پایه ضوابط و الگوهای حرارتی

محمدی خروشانی، با بیان این که ﺗﺮﻣﻮﮔﺮام از ﯾﮏ ﺑﯿﻤﺎر، ﺗﻮزﯾﻊ ﮔﺮﻣﺎ در ﺑﺪن را نمایش می دهد، افزود: استفاده از این تصاویر در صنعت پزشکی مستلزم شرایط بسیار کنترل شده است.

وی با تصریح این که چند سالی است که کاربرد ترموگرافی را در زمینه پزشکی مورد مطالعه و بررسی قرار داده است، گفت: بواسطه استفاده از ترموگرافی در صنعت پزشکی، خدمات پایش اولیه و زودهنگام سرطان سینه به داخل منازل با رعایت اصول فرهنگی و خود مراقبتی فراهم شد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان توراکو، خاطرنشان کرد: استفاده از این سیستم با چالش هایی روبرو است، از جمله این که الگوهای حرارتی افراد در شرایط مختلف استرس، غم، خوشحالی، بعد از ورزش کردن، بعد از دوش آب گرم و سرد متفاوت می باشد، بر این اساس تشخیص با دقت بالادر شرایط کنترل  انجام می گیرد.

محمدی خروشانی، اذعان کرد: برای استفاده از این سیستم یک سری ضوابط، بطور مثال عدم استفاده از دوش آب گرم  یا دوش آب سرد، عدم وجود علائم عصبانیت، استرس و بعبارتی کلیه عوامل اثر گذار بر روحیات و رفتار فرد که باعث تغییر الگوی حرارتی ( در واقع استفاده از سیستم در شرایط کاملا عادی و نرمال فرد) تعریف شده است. همچنین در این سیستم مکانیزمی هوشمند تعبیه شده است که در صورت عدم وضعیت نرمال به فرد هشدار خواهد داد.

نتیجه نهایی چگونه اعلام می شود

مدیرعامل شرکت دانش بنیان توراکو، گفت: اعلام نتیجه نهایی دو حالت خواهد بود: "منفی" و یا "نیاز به بررسی بیشتر و مراجعه به پزشک متخصص". مکانیزمی در برنامه کاربردی این سیستم تعبیه شده است که فرد بتواند با سه الی پنج پزشک متخصص (بدون آگاهی / باآگاهی) تصاویر را به اشتراک گذاشته و نتیجه ای به مراتب دقیق تر را دریافت کند.  

چه موقع سیستم رونمایی می شود

محمدی خروشانی، در ادامه و در پاسخ به این که چه موقع این سیستم رونمایی می شود، تصریح کرد: این سیستم حدود سه سال پیش طراحی و پیاده سازی شده است، اما یک سری موانع مختلف برای استفاده از آن در کشور وجود دارد.

 

 

تهیه بانک اطلاعاتی پیچیده و هزینه بر است

وی افزود: چالشهای زیادی وجود دارد، یک سری موانع فرهنگی است، اخذ مجوزها و تست سیستم که هزینه بر و زمان بر است، استقبال از آن هم در خارج از کشور بسیار خوب بوده است.

این محقق تاکید کرد: اگر چه این سیستم را تست کرده ایم اما هنوز نیازمند تست های بیشتر، یادگیری بیشتر سیستم و توسعه بانک اطلاعاتی است، بانک اطلاعاتی منسجم، خوب و قابل استناد در رابطه با این موضوع در داخل کشور ضعیف است.

وی خاطرنشان کرد: مراحل تهیه بانک اطلاعاتی خیلی پیچیده و هزینه بر بوده، بیمارستان ها و کلینیک ها همکاری که باید داشته باشند را ندارند، علاوه بر این در حالی که هزینه خیلی بالا است، حمایت چندانی هم در این زمینه وجود ندارد.

محمدی خروشانی افزود: برای طراحی سیستم از همان ابتدا بانک اطلاعاتی از خارج از کشور تهیه شد و بعد هم به ناچار و با هزینه بسیار بالا خودمان یک بانک اطلاعاتی تهیه کردیم.

حوزه سلامت الکترونیک با موانع و مشکلاتی روبرو است

مدیرعامل شرکت دانش بنیان توراکو، استفاده و استقبال از سیستم های هوشمند حوزه سلامت الکترونیک در خارج از کشور را بسیار بیشتر ایران دانست و افزود: در خارج از کشور حمایتهای خوبی در مراحل مختلف تحقیقاتی، اعتبارات تحقیقاتی، تهیه بانک های اطلاعاتی و غیره وجود دارد که در ایران به آن شکل نیست.

محمدی خروشانی در پاسخ به این سوال که "آیا محصولات دیگری در حوزه سلامت الکترونیک داشته اید یا خیر؟" پاسخ دادند : "بله؛ نرم افزار تشخیص اولیه و زودهنگام سرطان پوست" یکی دیگر از دستاوردهای ارزشمند ما در این حوزه است.

آیا سیستم تشخیص اولیه و زودهنگام سرطان پوست مورد استفاده قرارگرفته است؟

وی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: سیستم تشخیص سرطان پوست که طراحی آن از سال 89 شروع و حدود سه سال بعد مجوزهای  ثبت و شورای عالی انفورماتیک و ارشاد آن را گرفتیم و اطلاع رسانی کردیم دنبال بودجه ها و حمایت های خوب بودیم که این اتفاق نیفتاد در زمان خودش نرم افزار خیلی نوآورانه بود و تا  جایی که اطلاع دارم مشابه خارجی هم نداشت، قابلیت ثبت بین المللی داشت اما این اتفاق نیفتاد.

این محقق ادامه داد: نسخه اول این سیستم فقط قادر به تشخیص سرطان پوست ملانوما بود، این سیستم توسعه داده شد و در نسخه دوم تفکیک ضایعات پوستی و طبقه بندی آن در 5 رده  فراهم شد، نسخه سوم آن قابلیتهای دیگری با دقت بسیار بیشتر و بهتر دارد و مراحل توسعه آن با همکاری یکی از دانشگاه های معتبر خارجی ادامه خواهد یافت.

وی در پایان  یا یادآوری این نکته که در رابطه با پزشکی از راه دور (Telemedicine) و سلامت الکترونیک (  E-Health) با هدف تشخیص اولیه و زودهنگام بیماریها و سرطانها و بهبود کیفیت زندگی چندسالی است که فعالیت می کند و دستاوردهای تحقیقاتی ارزشمندی هم تا به حال داشته است، حوزه سلامت الکترونیک همراه (Mobile E-Health) را حوزه ای بسیار جذاب و با پتانسیل های بسیار بالا برای استارت آپ های ایرانی معرفی کرد و بر دقت و توجه به وجوه درآمد زایی موثر از این استارت آپ ها  تاکید کرد.

 

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن