فوق جاذب های آلاینده های نفتی و روغنی توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد

21 مرداد 1397
نویسنده :  

 

فوق جاذب های آلاینده های نفتی و روغنی توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان دانشگاه صنعتی اصفهان، نوعی جاذب طبیعی هیبرید از میکرو-نانوکامپوزیت های برای آلاینده های نفتی و روغنی را طراحی و ساختند، این محصول که از مهمترین ویژگی آن طبیعی بودن جاذب ها است، توانایی فوق العاده ای در جذب آلاینده ها دارد. این دستاورد در راستای تجاری سازی محصول از جمله استارت آپ های برگزیده ستاد توسعه نانوفناوری در حوزه علوم همگرا قرار گرفته است.

مرضیه احدی کارشناس حوزه شیمی و پلیمر گروه پلیمر و نانوکامپوزیت دانشکده مهندسی مکانیک و مرکز نوآوری و تجاری سازی و سحر جعفری دانشجوی دکتری رشته نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان، طراحی و ساخت این محصول را برعهده داشته اند.

مرضیه احدی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، با بیان این که در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ، در بسیاری از جوامع، و بویژه در کشور ما مسئله کمبود منابع آبی می باشد، افزود: با وضعیت موجود یکی از راه کارهای مهم  بهبود و حذف آلاینده ها  از منابع آبی و آبهای آلوده است.

وی ادامه داد: تلاش های قابل توجهی هم در این رابطه انجام گرفته است، و اگرچه تکنولوژی و مواد پیشرفته ای نظیر اروژل ها و هیدوروژل ها بطور روز افزون تحت تحقیقات فراوان بمنظور ساخت مواد جاذب آلاینده های روغنی و آلی قرار دارد، اما این مواد دارای مراحل فرآوری پیچیده و گران قیمت هستند، و به هیج وجه نمی توان تولید انبوهی از آن را برای جذب آلاینده ها در حوزه های وسیع مانند دریا ها و یا منابع آبی حجیم تصور کرد.

احدی تاکید کرد: از سوی دیگر، مواد هیدروژلی مصنوعی دارای استحکام بسیار کمی می باشند. به عنوان مثال، نمی توان آنها را در مسیر پمپ های آبی در تصفیه آب ها قرار داد چرا که فشار حاصل از مایعات و یا خلاء ایجاد شده توسط آنها قطعاً این مواد سبک وزن را دچار تخریب می نماید.

فوق جاذب های آلاینده های نفتی و روغنی 

احدی و جعفری با اشاره به دستاورد منحصر بفرد خودشان، تصریح کردند: این جاذب هیبرید نوعی از میکرو-نانوکامپوزیت های جاذب آلاینده های نفتی و روغنی که مهمترین ویژگی آن طبیعی بودن خود این جاذب ها است، و همین امر باعث تولید بسیار مقرون به صرفه این جاذب ها شده که قابل مقایسه با روش های طاقت فرسا و با خروجی اندک جاذب هایی نظیر هیدروژل ها و دیگر نانوفیلتر ها نمی باشد.

این محققان ادامه دادند: این جاذب علاوه بر این که عملکرد فوق العاده ای در جذب آلاینده های روغنی و نفتی روی آب دارد، توانایی جذب دیگر مواد آلی معلق و یا ته نشین شده در زیر آب را  هم دارا می باشد.

آنها افزودند: ساخت این جاذب ها بر اساس استفاده از مواد چربی دوست نظیر پلیمرهای آب گریز  و اصلاح سطح به کمک  فناوری نانو انجام گرفته است.

 احدی افزود: اصلاح سطح مواد توسط گروههای عامل دار و اصلاح شیمیایی الیاف که می تواند توسط روشهای الکتروریسی نیز تهیه شود ساختاری متخلخل و در عین حال با استحکام قابل قبول را ارائه می دهد.

 وی خاطرنشان کرد: طریقه ساخت این جاذبها محدود و وابسته تنها به یک روش و دسته مواد نبوده و می تواند بسته به کاربرد مورد نظر مهندسی شود.

 

مهمترین مزیتهای این دستاورد چیست؟

احدی و جعفری در ادامه  اظهار داشتند: ساخت این جاذب دارای مهمترین مزیت رقابت، برگرفته از الگوهای طبیعی است. از دیگر مزیت های این نوع جاذب طبیعی با کمک فناوری پلیمر و نانو  در جهت توسعه پایدار و حفظ محیط زیست است به گونه ای که چه از نظر مواد مصرفی که چندین ده برابر وزن خود را جذب می کند و چه از نظر فرآوری آن فاقد آسیب به محیط زیست هستند.

آنها افزودند: این دستاورد چندین بار قابل بازیابی برای استفاده مجدد داشته و در نهایت هم دارای خاصیت برگشت به محیط زیست است.

 

 کاربردها و کاربران این دستاورد کدامند؟

جعفری گفت: استفاده از این نمونه باعث ارتقاء عملکرد دیگر محصولاتی شده که در حوزه های زیستی کاربرد دارند: زخم پوش ها و یا دیگر تجهیزات توانمندی و یا سلامت در خصوص رفع آلایندگی آنها هنگامیکه مواد آلی آب گریز  مانع عملکرد مناسب یک محصول زیستی می باشد.

مهدی کاروان، سرپرست آزمایشگاه "پلیمر و نانوکامپوزیت" دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه، افزود: صنایع دریایی، کشاورزی، فیلتراسیون و حوزه های تصفیه آب و تهیه آب شرب و ارتقاء آب های زیر زمینی در خصوص جدایش مواد آلی از آنها، جامعه هدف این دستاورد محسوب  می شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه صعتی اصفهان، با تصریح این که این مواد در گروه پلیمرهای صنعتی رایج قرار گرفته و بر اساس الیاف آب دوستی هستند که می توان از گیاهان استخراج کرد و بصورت مواد آب گریز اصلاح شده استفاده کرد،  بر توجیه اقتصادی تولید انبوه آن تاکید کرد و یادآور شد: این دستاورد در راستای تجاری سازی محصول از جمله استارت آپ های برگزیده ستاد توسعه نانوفناوری در حوزه علوم همگرا قرار گرفته است.

 

0 نظر 619 نمایش ها
sazman

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن