ربات امدادگر، توسط محققان تیم رباتیک آترون دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر

05 تیر 1397
نویسنده :  

 

 

ربات امدادگر با سامانه تشخیص خودکار مصدوم طراحی و ساخته شد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، ربات امدادگر با سامانه تشخیص خودکار مصدوم، توسط محققان تیم رباتیک آترون دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر، طراحی و ساخته شد.

اعضای تیم آترون در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، با اشاره به این که فن آوری رباتیک امروزه بعنوان یکی از نیازهای اساسی در همه جهان بشمار می رود و بی شک آینده فعالیتهای صنعتی کشور ما نیز در گرو استفاده از فن آوری های نوین این عرصه است، خاطرنشان کردند: دانشگاه ازاد اسلامی واحد خمینی شهر هم بعنوان یکی از واحدهای دانشگاهی پیشرو با توجه به آمار مکسوبه در این عرصه همواره فعال و پر تلاش ظاهر شده است و کسب مقامات متعدد در این زمینه در سالهای اخیر بیانگر توان علمی این دانشگاه می باشد و این تیم نیز بعنوان یکی از تیمهای تحقیقاتی فعال توانمند در زمینه طراحی، ساخت، هوشمند سازی انواع ربات های پرنده و ربات های زمینی است که با هدف ارائه خدمات نوین علمی همگام با دانش روز جهانی، پرنده های بدون سرنشین گرد هم آمده اند.

تیم آترون در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر امداد رسانی در مناطق خاص، صعب العبور و پر ازدحام و همچنین عملیاتهایی نظیر اطفا حریق در ساختمانهای مرتفع و دور از دسترس با محدودیت طول نردبان آتشنشانان از موانع چالش برانگیز جهت این ماموریتها است، اظهار داشتند: این ربات از سامانه تشخیص خودکار مصدوم است که برپایه پردازش تصویر عمل می نماید، همچنین توسط دوربین های مخصوص توانایی نقشه برداری 3 بعدی و 2 بعدی را نیز دارد. این رباتها عملیاتهای مذکور و امداد رسانی به مصدومان را به راحتی امکان پذیر کرده است.

نقشه برداری 3 بعدی و 2 بعدی چه کاربردی دارد؟

این محققان در پاسخ به این سوال، گفتند: نقشه برداری 3 بعدی در بسیاری از صنایع حائز اهمیت است و توسط آن می توان اطلاعات دقیقی از کلیه عوارض جغرافیایی سطح زمین شامل املاک واراضی ارائه نمود، همچنین از سایر کاربردهای قابل اشاره در این نوع نقشه برداری استفاده در سامانه اطلاعات جغرافیایی یا مطالعات محیطی، برنامه‌ریزی شهری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری و خدمات پستی است.

اعضای این تیم افزودند: سامانه تشخیص خودکار مصدوم قابلیت فعالیتهای ویژه ای نظیر ارسال بسته های پستی و امدادی و غیره را در کمترین زمان به محل مورد نظر برای ربات فراهم می کند.

ارسال بسته های پستی و امدادی چگونه  انجام می شود؟

آنها در رابطه با این سوال تصریح کردند: رویه کار ربات در این کاربرد بدین صورت است که ربات پرنده مرسوله پستی را از محل مورد نظر بارگیری کرده و سپس براساس مختصات داده شده به ربات به صورت خودکار به محل تحویل مرسوله رفته ومرسوله را رها می کند.

 

کاربردهای مختلف و کاربران ربات کدامند؟

تیم آترون بیان کردند: از کاربرد های این ربات می توان به استفاده در عملیاتهای اطفای حریق، ناوبری خودکار، حمل محموله و ربات های پرنده پستچی، امدادرسانی، حمل آب در مخزن مخصوص، نقشه برداری از مناطق، فیلم برداری در صنعت سینمایی و عملیاتهای نظامی ویژه و همچنین جست وجو و اکتشاف اشاره کرد.

آنها افزودند: با توجه به موقعیت جغرافیاتی کشور نیازمندی به این محصول بسیار زیاد است، بخصوصدر عملیات های امداد و نجات، بازرسی مناطق، عملیات اکتشاف، نقشه برداری های سطحی، وحمل محموله استفاده از این تکنولوژی می تواند ره گشا باشد.

آیا ممکن است در مورد چگونگی کاربردهای فوق توضیح دهید؟

تیم آترون گفتند: با توجه به قابلیتهای گسترده کاربردی این ربات، مهمترین کاربران آن سازمان آتشنشانی، هلال احمر، مراکز درمانی- اورژانس ها، پلیس - ارگانهای حراست و امنیت، اداره پست و ارسال مرسولات، ارگانهای تبلیغاتی و صدا و سیما، جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست - صنعت و معدن و بسیاری سازمانها و ارگانهای دیگر می باشند.

آنها افزودند: بطور مثال در بحث امداد رسانی:نحوه کار بدین صورت است که هنگام گشت زنی ربات، در صورت تشخیص یک فرد مصدوم دستور هشدار توسط ربات صادر می گردد و پس از ارزیابی ربات ضمن عزیمت به محل مصدوم و تحویل بسته امدادی درخواست نیروی کمکی می کند.

ایده ساخت این ربات چگونه شکل گرفت؟

اعضای این تیم در ادامه چگونگی شکل گیری ایده ساخت این ربات را مورد توجه قرار دادند و  تصریح کردند: در درجه اول دغدغه اصلی یک کار تیمی دستیابی به محصولات مورد نیاز برای کشور است، محصول مورد نظر می تواند جنبه اختراعی و یا بومی سازی داشته باشد، در رابطه با طراحی و ساخت ربات امدادگر با سامانه تشخیص خودکار مصدوم، تیم بررسی ها و نیاز سنجی هایی انجام داد و مشخص شد اگر چه تکنولوژی ربات های امدادگر به سرعت در دنیا روبه رشد است، اما در کشور ما نهادهای علمی و دانشگاهی کمتر به تحقیق بر روی این تکنولوژی می پردازند و این در حالی است که نهادهای مختلف امداد رسان نظیر هلال احمر، آتش نشانی، اورژانس و غیره در رابطه با اکتشاف و امداد رسانی در مناطق غیر قابل دسترس دچار ضعف های فراوانی هستند و بر این اساس تیم با توجه به پتانسیلی که داشت فعالیت خود را برای طراحی و ساخت این نوع ربات ادامه داد.

چه کشورهایی تکنولوژی ساخت این نوع ربات را دارند؟

اعضای تیم آترون در پاسخ این سوال، اظهار داشتند: دارنده این تکنولوژی کشور های پیشرفته آمریکا، چین، آلمان، فرانسه،انگلیس، سنگاپور و ژاپن هستند.

آیا این ربات مشابه داخلی دارد؟

این محققان در رابطه با این سوال گفتند: قابلیت های این ربات منحصر بفرد است، البته مشابه چنین رباتی قبلا در داخل کشور در فازهای تحقیقاتی بسیار ابتدایی تر ساخته شده است.

 

آیا امکان تولید انبوه وتجاری سازی محصول را دارید؟

تیم آترون در پاسخ به این سوال تاکید کردند: بدون شک دستیابی به تکنولوژی و ساخت این رباتها در راستای نیاز کشور بوده و درصورت حمایت های مالی و معنوی طرح، این دستاورد قابلیت تولید و تجاری سازی را دارد. قیمت این محصول نیز بسیار کمتر از نمونه خارجی بوده و علاوه بر این بسیاری از قطعات آن هم قابلیت بومی سازی دارد.

 

آیا تیم آترون تا به حال در تجاری سازی دستاوردهایش موق بوده است ؟

این محققان در پاسخ به این سوال، با اذعان این نکته که متاسفانه علی رغم قابلیتهای علمی و عملی این تیم و نیاز روز افزون جامعه به تکنولوژی های نوین تاکنون حمایت خاصی از این تیم صورت نگرفته و بیشتر مباحث مطرح شده در حد جلسات معرفی توانمندی تیم بوده است، خاطرنشان کردند: البته این نکته که نباید نادیده گرفته شود که رهنمودها و کمکهای ریاست دانشگاه ازاد اسلامی واحد خمینی شهر جناب  آقای دکتر جعفری نژاد و معاونت محترم  پژوهشی جناب  آقای دکتر داود طغرایی تاثیر زیادی در موفقیت و ایجاد انگیزه و امید برای ادامه فعالیتهای فناورانه آنها داشته است و حتی اعضای تیم به پاس قدردانی از ریاست و معاون پژوهشی با افتخار پیراهن تیم آترون را به ریاست دانشگاه اهدا نموده و از ایشان بعنوان عضو افتخاری تیم دعوت بعمل آورده اند.  

تیم آترون یادآورشدند: دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در سیزدهمین دوره مسابقات آزاد ایران (ایران اپن ۲۰۱8) با عنوان تیم رباتیک آترون درخشید و توانست علاوه بر حضور در فینال لیگ فضای داخل سالن مقام سوم فضای خارجی را کسب و مجوز شرکت در مسابقات imav Australia 2018 را دریافت کند.

اعضای این تیم در پایان با اشاره به این که تنها هدف تیم آترون ارائه خدمات نوین علمی، در رباتهای  پرنده های بدون سرنشین است، تاکید کردند: این مهم توسط اعضای این تیم: محمد نوید نیک نداف دانشجوی کارشناسی مکانیک، محمد زارعی دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک، علی احمدی دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر، امین کلانی دانشجوی کارشناسی هوافضا و مهیار غیب الهی دانشجوی کارشناسی ارشد برق -کنترل و دکتر آتا جهانگیر مشیدی بعنوان عضو و استاد راهنما محقق خواهد شد.

 

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان شهید چمران
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن