فناوری تولید واکسن HPV در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

فناوری تولید واکسن HPV در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد/ سال گذشته کمتر از 15000 واکسن HPV وارد شد/ روند ابتلا به این ویروس رو به افزایش است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر  کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و داروی، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV) ویروسی واگیر که از طریق رفتارهای جنسی کنترل نشده باعث ابتلا می شود و هیچ ارتباطی با عوامل ژنتیکی ندارد و عمدتا هم منجر به زگیل تناسلی می شود و بعضی از این زگیل ها می تواند خطر ابتلا به برخی سرطانها را در زنان افزایش دهد، اظهار داشت: فناوری تولید واکسن HPV در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و سال گذشته کمتر از 15000 واکسن HPV وارد شد،  ساخت این واکسن اولویت اول و دوم نظام سلامت نبوده و اولویت دست چندم هم نیست.

وی با تاکید بر این که لزوما همه ویروسها ایجاد زگیل باعث سرطان نمی شود، افزود: این ویروس هم زنان و هم مردان را درگیر می کند اما پیامدهای بعد بیشتر در زنان ایحاد می شود.

سخنگوی سازمان غذا و داروی، بیان داشت: ویروسHPV  که انواع  مختلفی دارد و بعضی از گونه ها علاوه بر ضایعات ناحیه تناسلی در مواردی ابتلا به یک سری سرطان ها را در ناحیه تناسلی و رحم ایجاد می کند، و بنابراین از سالها پیش موضوع پیشگیری از این ویروس مورد توجه قرار گرفت و نهایتا منجر به تولید واکسن و توسعه و تزریق آن شد.

وی افزود: واکسن در گروههای پرخطر می توانست زگیل تناسلی را کاهش دهد، و نهایتا این واکسن که توسط چندین شرکت در دنیا ساخته می شود به ایران هم وارد شد. سال گذشته کمتر از15000  واکسن HPV  وارد کشور شد.

جهان پور تصریح کرد: از آنجایی که بنظر می رسد بیماری در حال افزایش است و هزینه نسبتا بالایی هم دارد ساخت این واکسن در دستور کار نظام سلامت قرار گرفت و در گامهای اولیه فناوری ساخت آن توسط یکی از شرکتهای دانش بنیان داخلی و با حمایت انستیتو پاستور ایران محقق شد.

وی گفت: این واکسن در حال حاضر در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و هر واکسنی از جمله واکسن HPV که در داخل کشور ساخته شده است حتما  باید مراحل پیش بالینی و مراحل متعدد بالینی را زیر نظر سازمان غذا و داروی کشور طی کند و چنانچه کلیه مراحل فنی و ملی شامل ایمنی، سلامت، کیفیت و اثربخشی طی  شود، سازمان غذا و دارو مجوز تولید و تزریق را صادر خواهد کرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو،خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت خاصی که واکسن دارد،  سازمان غذا و دارو سخت گیریهای خاص و ویژه ای را اعمال خواهد کرد و بهر حال اگر واکسن شاخص های مورد نظر را به دست آورد مجوز داده می شود و وارد تولید انبوه و هم صادرات می شود.

وی در رابطه با این سوال که کشور ما نیاز بالایی به این واکسن ندارد ، گفت: ادعایی نداریم که وضعیت بحرانی داریم، اما روند ابتلا به ویروس HPV رو به افزایش است، و این که چشمهای خود را ببندیم و تصور کنیم مشکلی وجود ندارد خوشبینانه است و قطعا هر واژه ای  برای این بگوییم غیر علمی است.

جهان پور افزود: سازمان بهداشت جهانی هم تولید و تجویز واکسن HPV را تایید کرده است و با نظر برخی افراد غیر متخصص که شناختی از ایمنی و واکسیناسیون ندارند نمی شود برنامه های بهداشتی و سلامتی کشور را از مسیر منحرف کرد، در خوشبینانه ترین حالت برخی از این ادعاها ساده انگاری است.

سرویس سیاست مشرق  در گزارشی می نویسد: در روز سه‌شنبه ۸ خرداد، در دوازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، برنامه بسیار پربیننده «ماه‌عسل» با اجرای احسان علیخانی، از فردی به نام «یاسمن اشکی» با سابقه یک دهه بیماری ناشناخته با علائمی مشابه ایدز دعوت کرد که به‌تازگی و بعد از کنترل بیماری بسیار نادر و ناشناخته‌اش (که کنترل آن به تعبیر پزشک آمریکایی چیزی شبیه «معجزه» بود) به کشور بازگشته است.

میهمان برنامه مدعی می‌شود در ۱۷ سالگی به بیماری «ژنتیکی» مبتلا شده که علائمش شبیه ایدز بوده و از ۱۴۶ بیمار مشابه در یک کلینیک آمریکایی، تنها او زنده مانده و به دلیل تشابه بیماری‌اش با ایدز، «نذر» کرده تا زنده است «مردم ایران» را از خطرات «ایدز و بیماری‌های مقاربتی آگاه کند!

یاسی اشکی در ادامه از خطر بیماری‌های دستگاه تناسلی می‌گوید که بعضی از انواعش عامل سرطان است و مدعی می‌شود یک سونامی خطرناک طی ۱۰ سال آینده زنان و مادران ایرانی را تهدید می‌کند لذا باید کودکان ایرانی واکسن پیشگیری از ویروس این بیماری را دریافت کنند. به همین منظور و با همراهی برنامه ماه‌عسل، به‌عنوان یک سلبریتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی معرفی و از مردم تقاضای کمک مالی می‌کند.

 

 آیا  یاسی‌ اشکی در رابطه با HPV تخصص داشت؟

سخنگوی سازمان غذا و دارو،  با تایید این که یاسی اشکی در رابطه با ویروس HPV هیچ تخصصی نداشته، تاکید کرد: به هر حال باید در راستای سیاستهای کلی سلامت و اقتصاد مقاومتی تولید این واکسن مورد توجه باشد و  این فراتر از دیدگاههای اقتصادی و یا اجتماعی معمول است. واکسن یکی از ارکان پدافند غیر عامل در حوزه سلامت است و ضرورت آن و نحوه برخورد، تجویز و مصرف واکسن را وزارت بهداشت مشخص می کند.

سونامی یا روند افزایش بیماری در کشور چگونه است؟

جهان پور گفت: اولا واژه سونامی که استفاده شده بیشتر کاربرد ژورنالیستی دارد، واژه علمی و فنی نیست، ثانیا اگر کشور در مورد هر بیماری نزدیک بحران و یا بحران  قرار گرفته باشد، هشدار و یا اعلام خطر توسط وزارت بهداشت و یا نهادهای مسئول در این وزارتخانه انجام می گیرد.

جهان پور در ادامه با اذعان این که HPV  یک ویروسی واگیر است و از طریق رفتارهای جنسی کنترل نشده باعث ابتلا می شود و هیچ ارتباطی با عوامل ژنتیکی ندارد، تاکید کرد: برای پیشگیری از این بیماری در درجه اول، دوم و سوم پرهیزکاری جنسی و مراقبت از رفتارهای جنسی و پرهیز از رفتارهای پرخطر جنسی توصیه می شود، برای این هم آموزه های دینی و هم علمی وجود دارد.

آیا ساخت واکسن HPV  از اولویتها است؟

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال، تصریح کرد: اگر اولویت اول و دوم نظام سلامت بود، واکسن روتا ویروس پنوموکوک، این امکان وجود داشت بصورت فوریتی از مقام معظم رهبری اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی اخذ  شود و البته اگر اولویت پایین، دست چندم هم بود ساخت این واکسن در دستور کار قرار نمی گرفت و لذا بنظر می رسد که ساخت این واکسن بعد از روتاویروس و پنوموکوک از موارد مهم در نظام سلامت و وزارت بهداشت است.

قیمت واکسن وارداتی  چقدرا ست؟

وی گفت: واکسن HPV  نسبت به سایر واکسن ها قیمت بالاتری دارد.

نحوه انتقال بیماری HPV طبق منابع علمی چگونه است:

" بیماری HPV از طریق تماس جنسی، اغلب طی تماس جنسی واژینال و مقعدی، منتقل می‌شود. این ویروس همچنین از طریق تماس جنسی دهانی نیز منتقل می‌شود. اچ پی وی هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم‌جنس‌گرایان قابل‌انتقال است، حتی زمانی که طرف مقابل هیچ‌گونه علامتی ندارد و فقط ناقل است."

مروری بر تحلیل ها و انتقادات رسانه ها از برنامه 8 خرداد ماه عسل

راز بیماری خانم اشکی (میهمان ماه عسل) و ضرورت تزریق واکسنHPV به همه دختران نوجوان ۹ تا ۱۱ سال چیست؟

سرویس سیاست مشرق در گزارش خود می نویسد:  خانم اشکی «ادعا» می‌کند تا زمان افشای راز بیماری‌اش در ماه‌عسل، حتی پدر و مادرش هم از این بیماری سخت، صعب العلاج با دوره‌های درمانی طولانی و آثار بدنی و روانی که شرح آن از زبان خود ایشان در این برنامه شنیده شد، خبر نداشتند! او همه این داستان‌های احساسی و غیرقابل اثبات را می‌گوید تا همه را به‌ضرورت واکسینه کردن علیه این بیماری و تزریق واکسنHPV به همه دختران نوجوان ۹ تا ۱۱ سال و همچنین جمع آوری کمک مالی برای پروژه تولید واکسن در داخل کشور، قانع سازد. این در حالی است که واکسن HPV با نام‌های تجاری «Gardasil ۹» «Gardasil» و «Cervarix» از زمان اولین عرضه خود در ۲۰۰۶ تاکنون یکی از جنجالی‌ترین داروها بوده است، چرا که آثار جانبی استفاده از این واکسن، باعث شده که در بسیاری از نقاط دنیا این واکسن را از برنامه‌های واکسیناسیون خود کنار بگذارند و یا آن را یک داروی ممنوعه اعلام کنند.

با این حال ایشان مدعی است که به یک بیماری «خود-ایمنی» دچار بوده است که هیچ ویروس بیرونی عامل آن نبوده است. این‌که یک بیماری «خود-ایمنی» که ویروس هم عامل آن نبوده، چه ربطی به بیماری ویروسی مقاربتی به نام ایدز یا HPV دارد که این خانم «نذر» می‌کند درباره آن به تک‌تک ایرانی‌ها اطلاع‌رسانی کند، سؤالی است که احسان علیخانی و مسوولان شبکه سوم سیما که این فرد را به رسانه ملی دعوت کرده‌اند، پاسخ دهند. قضیه وقتی جالب می‌شود که بدانیم که در کنار سایت فیلترشده «کنترل اس» که مربوط به اطلاع‌رسانی درباره بیماری‌های مقاربتی است، وب‌سایت دیگر این خانم و دوستانش با عنوان «قایم باشک»، اصولاً بر محور آموزش جنسی به کودکان و نوجوانان با هدف جلوگیری از کودک‌آزاری است.

خانم اشکی در این برنامه خود می‌گوید که در ایران به دنیا آمده، در ایران به مدرسه، راهنمایی و دبیرستان رفته است و طبق گزارش وب‌سایت pri.org او ۷ سال پیش از ایران خارج شده است؛ اما لهجه خانم اشکی شبیه کسی است که از کودکی در یک محیط بیگانه بزرگ شده و زبان فارسی را به عنوان زبان دوم یاد گرفته است. او خود در این برنامه می‌گوید که در اوایل ۲۰ سالگی به همراه پدر و مادرش از ایران به آمریکا رفته است. با در نظر گرفتن آن ۷ سال، خانم اشکی اکنون باید چیزی در حدود ۲۷-۲۸ سال داشته باشد. این‌که او چگونه سنش به بمباران شیمیایی دوران جنگ (که در برخی شهرهای غرب کشور رخ داد) در سال‌ها میانی دهه ۶۰ قد می‌دهد (آن طور که در گفتگو با رادیو زمانه ادعا کرده) معمای دیگری است که اشکی و میزبانش احسان علیخانی باید توضیح بدهند.

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان شهید چمران
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن