سازمان بسیج علمی در کسر خدمت سربازی گامی ویژه برداشته است

01 آذر 1397 نویسنده :  

 در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد؛

سازمان بسیج علمی در کسر خدمت سربازی گامی ویژه برداشته است/ حمایتهای مادی و معنوی از مخترعین توسط سازمان بسیج علمی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، خالد گمار مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، در نشست خبری با اصحاب رسانه، با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج، اظهار داشت: این سازمان از سال 1387 و همزمان با سال شکوفایی و نوآوری با هدف شناسایی و حمایت مادی و معنوی نخبگان، نخبه پروری و نخبه یاری تشکیل شده است، این سازمان در کسر خدمت سربازی نیز گامی ویژه برداشته، حمایت مخترعین و نخبگان توسط این سازمان هم مشروط بر ارائه اعلام نیاز از صنایع تا سقف 20 میلیون تومان و بصورت بلاعوض است.

گمار بیان داشت: بسیج علمی از ابتدای تشکیل سازمان بسیج مستضعفین وجود داشته اما این که بعنوان یک سازمان و یک تشکیلات رسمی بتواند کارهای علمی و پژوهشی را در سطح استان و بخصوص منویات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی علم و فناوری را اجرا کند از سال 1387 و همزمان با سال شکوفایی و نوآوری تشکیل شد.

وی یادآور شد: قبلا تحت عنوان معاونت علمی در سپاه یا معاونت علمی در پایگاه ها و حوزه های بسیج فعالیت داشت اما از سال 87 رسما تحت عنوان سازمان و با اهداف شناسایی و حمایت نخبگان، نخبه پروری و نخبه یاری تشکیل شد.

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، گفت: در این سازمان در ادامه با توجه به ضرورتهایی که اتفاق افتاد و بحث اقتصاد مقاومتی و بحثهای پیچیده ای که در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ایجاد شد یکسری اهداف دیگری هم اضافه شده است.

وی تاکید کرد: از جمله این بحثها اقتصاد دانش بنیان است و پیگیر هستیم که اهداف مورد نظر را در کشور و بخصوص در استان اصفهان که ذاتا یک مهد علم و فنادری است پیش ببریم.

حمایت های این سازمان بلاعوض است

گمار تصریح کرد: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری چندین مرکز و معاونت ذیل خود دارد از جمله مهمترین آن ها می توان به مرکز حمایت از مخترعین، مبتکرین و محققین اشاره کرد.

وی با بیان این که در ابتدا پسوند بسیج وجود داشته و فرد حتما باید بسیجی باشد، تصریح کرد: اما بر طبق منویات  رهبر معظم انقلاب که هر کس دل در گرو نظام دارد و یا برای انقلاب و اسلام قدم برمی دارد از نظر ما بسیجی است، و سازمان هم حمایتهای خود را بصورت عام تر برای آحاد مردم بخصوص مخترعین و مبتکرینی که بخواهند یک مشکل از جامعه، اقتصاد و انقلاب حل کنند و ایده و نوآوری داشته باشد در نظر گرفته  است.

گمار یادآور شد: از ابتدای تشکیل، حمایتهای این سازمان بصورت بلاعوض بوده و دلیل آن این است که می خواهیم صرفا دغدغه و نگرانی مخترع و نوآور محدود به طرح باشد نه این که یک مشکل به مشکلاتش اضافه کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مخترعین اگر بخواهندیک طرحی را اجرا کنند غیر از مشکلات فنی طرح باید توسط سازمان حمایت کننده یک سازمان حامی که ذیل معاونت ریاست جمهوری یا دانشگاه قرار دارد وامی به مخترع داده شود،گرفتن این وام با پروسه طولانی، وقت گیر و بوروکراسی اداری محقق می شود.

سازمان بسیج علمی دنبال سهم خواهی از اختراعات و نوآوریها نیست

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، تصریح کرد: این سازمان به دنبال سهم خواهی اخترعات نیست، بلکه تمام مالکیت حقوقی، معنوی و مادی طرح مختص و ویژه مخترع است و سازمان هیچ حقوق مادی و معنوی ندارد.

وی ادامه داد: این سازمان از بودجه خود سازمان و سپاه یک عدد خوبی را بصورت بلاعوض در نظر گرفته و مخترع  فقط با ضمانت اجرای طرح حمایت خود دریافت می کند.

 گمار تاکید کرد: این حمایت ها در قالب مرکز حمایت است دلیل آن هم این است که در مرکز حمایت طرح مورد داوری قرار می گیرد، البته ممکن است مخترعی بیاد و طرحش حمایت نشود دلیلش صرفا عدم نوآوری و یا نقص فنی در طرح  می تواند باشد، اما اگر طرحی مشکل فنی و نوآوری نداشته باشد یعنی تکراری نباشد بسته حمایتی را دریافت می کند.

 وی با اشاره به این که در سالهای اخیر یکی از مشکلات اصلی نخبگان امکانات و عدم حمایت از نخبگان بود، گفت:  با راه اندازی این مرکز که عمر آن حدود 9 سال است تقریبا این مشکل مرتفع شده است و ما مخترعی نداریم که طرح خوبی داشته مراجعه کند و گامی مالی و یا معنوی برنداشته باشیم.

حمایت حقوقی و صیانت از دستاوردها

 مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، تصریح کرد: در بخش های معنوی حمایت حقوقی و صیانت از طرح داریم این که طراح یا مخترع مطمئن شود که طرح مورد سرقت علمی قرار نگیرد خیلی مهمتر از حمایت مالی است ما در این بخش وکیلهای قوی و سامانه مستند و معتبر از نظر دادستانی و قوه قضاییه داریم که طراح و مخترع به آسانی و خیال راحت می تواند طرح خود را  ثبت و آسوده خاطر طرح را در جاههای دیگر ارائه دهد.

در کسر خدمت گامی ویژه برداشته ایم

گمار با یادآوری این که کسر خدمت از قدیم وجود داشته اما این سازمان یک گام ویژه برداشته است، افزود: از قدیم کسر خدمت صرفا برای طرح های نظامی و دفاعی انجام می شود.

وی تصریح کرد: سازمان این کسر خدمت را با ابلاغی از ستاد کل نیرزوهای مسلح  و در حوزه بسیج گرفت و تغییر داد و طرح هایی که در حوزه  جنگ اقتصادی، جنگ نرم، جنگ سخت و نیمه سخت وجود دارد را حمایت و کسر خدمت می دهد این چنین کسر خدمتی در هیچ ارگان دیگری وجود ندارد در ارگانهای دیگر کسر خدمت صرفا باید امنیتی دفاعی در حوزه سخت و نیمه سخت باشد.

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، با بیان این که جنگ اقتصادی یکی دیگر از بخشها است،گفت: کشور ما در دو سه سال اخیر به شدت مورد هجمه کشورهای مستبدی مثل امریکا قرار گرفته و مردم و ملت شریف ایران را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده اند.

وی اظهار داشت: جنگ اقتصادی از آن جهت اضافه شدکه با واکاوی و پایشی چندین ساله که در خانه نخبگان مان انجام گرفت مشخص شد که در صنعت، گردشگری، کشاورزی و حوزه ای مثل آب مشکلات عدیده ای وجود دارد که همه آنها به دلیل عدم وجود نوآوری و فناوری است.

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، با بیان این که اگر نوآوری و فناوری وجود داشت، کالای ما قابلیت رقابت داشت و علاوه بر این می توانستیم مواد اولیه موجود در کشور را وارد عرصه تولید کنیم، گفت: جای تاسف است علاوه بر دغدغه مسائل کلان کشور دغدغه های دیگری هم اتفاق افتاده است.

گمار با اشاره به این که زیرساخت ها و منابع و دانش فنی لازم همه در کشور وجود دارد اما چه اتفاقی می افتد که بحران ایجاد می شود، گفت: این همان جنگ اقتصادی است.

وی ادامه داد: در بحث خوردرو همین دیروز خودرو زرهی ضد مین و ضد تانک و استراتژؤیک به اسم طوفان رونمایی می شود کشوری که می تواند موشک نقطه زن داشته باشد تانک ذوالفقار دارد خودرو زرهی استراتژیک دارد چرا نمی تواند یک خودرو سواری سبک و مد نظر و طبق سلیقه مردم تولید کند مگر موشک و خودرو و تانک را از دانش خارجی ساختیم، نه، اینها حاصل دانش فنی داخلی ماست مواد اولیه هم از داخل است.

 گمار با اشاره بر این که مسئله این است که ما در حوزه ای که دفاعی است توانستیم اما در حوزه اقتصادی یا نخواستیم و یا دستهای خائنی بقول حضرت آقا وجود دارد که اجازه نمی دهند.

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، با اشاره به این که ما قلعه ترورییستها را نزدیم اتاق داخل قلعه را زدیم، ادامه داد:  اما در موضوعات دیگری مانند گوشی، پوشک، لپ تاپ و چیزهای از این دست مشکل وجود دارد.

وی افزود: جنگ اقتصادی از این جهت وارد کسر خدمت شد که تمام محققانی که در این زمینه طرحی دارند ورود کنند و در قبالش کسر خدمت بگیرند مزیت  اصلی آن رفع نیاز کشور و همچنین رفع دغدغه خود مخترع است.

گمار با اشاره به این که یکی از مشکلاتی که شرکتهای دانش بنیان دارند این است که شرکت  در وضعیت خوبی قرار گرفته و توانایی رفع نیاز کشور را دارد اما خدمت سربازی مانعی برای ادامه فعالیت آنها است، ادامه داد: بیشتر شرکتهای دانش بنیان طرح های نظامی ندارند.

وی با بیان این که دو راه وجود داشت تغییر اهداف شرکت و توسعه اهداف نظامی بود، گفت: اگر شرکت دانش بنیانی بتواند در یک حوزه اقتصادی که مورد هجمه است ورود کند و نقطه ضعف را از طریق نرم افزاری و یا سخت افزاری حل کند در قبالش کسر خدمت می گیرد.

راه اندازی پایگاهای علمی در سطح استان

گمار در ادامه به معرفی یکی دیگر بخشها و فعالیتهای سازمان پرداخت و گفت: فعالیت دیگر این سازمان که از سال 1395 شروع شد راه اندازی پایگاهای علمی در سطح استان است، این پایگاهها محلی است که نخبگان شهرستانی گرد هم آمده و مجمعی برای فعالیتهای علمی داشته باشند.

وی اظهار داشت: در شهرستانهای اصلی استان به ازای هر شهرستان دو پایگاه علمی برای خواهران و برادران با دو هدف مدیریت دانش در شهرستان و شناسایی نخبگان و فرهیختگان تشکیل شد.

وی گفت: مدیریت دانش از این جهت که نیازمندیها و مسائل شهرستان را احصا کند و توانمندیهای خود شهرستان را احصا و مشکلات حل شود، همچنین بانک نخبگان شناسایی و می توانیم از این ظرفیتها استفاده کنیم و زیر چتر حمایتی قرار دهیم.

حمایتهای سازمان مشروط بر ارائه اعلام نیاز و تا سقف 20 میلیون تومان است

مسوؤل سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، خاطرنشان کرد: در این سازمان به اختراعات تا سقف 20 میلیون تومان بلاعوض داده می شود و در موارد خاص این حمایت تا سقف 80 میلیون تومان هم می رسد.

گمار با تاکید بر این که حمایت عمدتا 10 تا 20 میلیون تومان است،  اظهار داشت: این به شرطی انجام می شودکه مخترع اعلام نیاز بیاورد، دلیلآن این است که سازمان بسیج علمی بداند که طرح مورد نیاز و مورد تایید صنعت است و هم مخترع در قبال این اعلام نیاز رسمی محصول خود را ارائه کند.

ایجاد بانک اطلاعاتی و گفتمان سازی علمی

مسوول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، در پایان گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی و گفتمان سازی علمی نیز از دیگر فعالیتهای این سازمان است.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

182 نمایش ها
sazman

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن