کارگاه آموزشی مسوؤلین پایگاههای علمی بسیج استان برگزار شد

26 شهریور 1397 نویسنده :  
بسیج علمی اصفهان

به گزارش روابط عمومي سازمان ،بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، کارگاه آموزشی یک روزه ای برای مسوؤلین 46 پایگاه علمی استان اصفهان، برگزار کرد، این پایگاهها مرکز علمی شهرستان با سه رکن اصلی مدیریت دانش، توان و نیازها می باشند. رکن اصلی موفقیت یک پایگاه تشکیل هیات اندیشه ورز است.

خالد گمار، مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان، با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم، هدف از برگزاری این کارگاه را بهبود فعالیت و عملکرد علمی پایگاهها عنوان کرد.

 

پایگاه علمی مرکز علمی شهرستان است

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان، با بیان این که این کارگاه گفتگویی دو طرفه است که کاستی ها و عملکرد، مشکلات و معضلات بررسی می شود، افزود: منظور از پایگاه علمی، مرکز علمی شهرستان است، که دربردارنده سه رکن اصلی مدیریت دانش، توان و نیازها است.

 

 شناسایی توان ها و نیازها دو رکن اصلی در پیشبرد اهداف است 

وی تعداد مراکزعلمی، نخبه ها، دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و نخبه کشوری را بعنوان مهمترین توان های هر شهرستان برشمرد و ادامه داد: شناسایی و دسته بندی نیازها و توانها دو رکن اصلی در پیشبرد اهداف پایگاه است.

گمار، با تاکید بر این که هر شهرستان نیازها و توان خاص خود را دارد و برهمین اساس بایستی این دو رکن را به جلو ببرید، افزود: ارتباط علم و صنعت و توانمند سازی اینجا شکل می گیرد، بحث اصلی مرکز علمی شهرستان و نه یک پایگاه است.

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان، در ادامه تصریح کرد: بخشی از این کارگاه را به ارائه تجارب پایگاه خواهران حضرت زینب (س) شاهین شهر و میمه بعنوان پایگاه برتر کشوری و پایگاه صاحب الزمان(عج) برادران شهرستان برخوار بعنوان پایگاه برتر استانی، در پیشبرد سه رکن اصلی مدیریت دانش، توان و نیازها اختصاص داده ایم.

 

تجارب پایگاه علمی شهرستان برخوار در پیشبرد اهداف 

داوری مسوؤل پایگاه علمی شهرستان برخوار، با بیان این که آن چه امروز همه ما را در اینجا دورهم جمع کرده، به یقین پیروی از منویات حضرت آقا در راستای کارعلمی جهادی است، ادامه داد: پایگاه علمی بسیج صاحب الزمان (عج) برخوار را در حالی تحویل گرفتیم که یک پایگاه بسیج اقشار، یعنی یک بسیج محلاتی بود و جامعه مخاطب و بسیجیان آن همه علمی نبودند اما نگاه ما علمی بود.

مسوؤل پایگاه علمی  بسیج شهرستان برخوار، تصریح کرد: در گام اول فعالیت این پایگاه با شناسایی و جذب نیروهای مستعد یک برنامه کادرسازی منابع انسانی در حوزه بسیج علمی شروع و سپس جلسات و صحبتهایی انجام گرفت.  

داوری تصریح کرد: در گام دوم به یک اجماع در برنامه ها رسیدیم، یعنی نیتهای خودمان را خالص کردیم از این باب که همگی، یعنی یک جامعه دانشجویی اذعان داشته باشیم بر این که یک کارعلمی را دنبال کنیم.

مسوؤل پایگاه علمی برادران شهرستان برخوار، بیان کرد: در گام سوم آسیب ها شناسایی شد و می دانستیم که اگر در پایگاه بسیج علمی بخواهیم کارکنیم یقینا جنس آن با یک کار علمی در پایگاه بسیج محلات متفاوت است، چرا که جامعه مخاطب، انتظارات، پیشنهادات و یقینا خاستگاه کار علمی هم متفاوت است.

وی با تصریح این که در گام چهارم برنامه ریزی بر مبنای این که کار علمی از چه جنسی می تواند باشد و کدام جنس بهتر است انجام شد، افزود: بر همین اساس برنامه هایی اجرا که مورد توجه قرار گرفت و امسال به جایی رسیدیم که جشن سال اول بچه های کنکورمان را برای حدود 400 نفر جشن گرفتیم.

وی با تاکید بر اهمیت کادرسازی در اولین گام، افزود: قبل از ارائه و اجرای برنامه، خاستگاه، نیاز مجموعه و جامعه مخاطب باید مورد توجه باشد.

 

تجارب پایگاه علمی شاهین شهر و میمه در پیشبرد اهداف

بهارلویی، مسوؤل پایگاه علمی شاهین شهر و میمه، با بیان این که اولین کار برای شروع فعالیت پایگاه ،تشکیل اساسنامه بود، افزود: برای این که یک پایگاه بتواند روند کاری خوبی داشته باشد باید کارها بصورت ریشه ای و نه کلیشه ای باشد.

وی اظهار داشت: در ادامه با توجه به شناسایی منطقه و دستورالعمل سازمان و با توجه به هیاتی که داشتیم، طرحهایی برنامه ریزی و در دستور کار قرار گرفت.

بهارلویی، با تصریح این که دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و صنایع را داشتیم، گفت: در ابتدا طرح شهید فهمیده اجرا شد، این طرح ارتباط دانش آموز و دانشجو از طریق تشکیل هسته های علمی در دانشگاه  و تشکیل کارگاههای دانش آموزی بود.

وی با اشاره به این که با اجرای طرح شهید شهریاری، بازدیدهای علمی برای دانشجویان فراهم شد، بیان داشت: از دیگر فعالیتهای این پایگاه برگزاری کارگاههای کارآفرینی برای دانشجویان بود.

مسوؤل پایگاه علمی شاهین شهر و میمه، با اشاره به این که طرح سراج نیز در قالب تشکیل کلاسهای تقویتی و خصوصی اجرا شد، افزود: همکاری با بیمارستانها، تشکیل کارگاهها بهداشتی و اردوهای جهادی از دیگر فعالیتهای موفق این پایگاه است.

 

رکن اصلی موفقیت یک  پایگاه تشکیل هیات اندیشه ورز است

وی بر اجرای طرح شهید فهمیده  برای شروع فعالیت پایگاهها توصیه کرد و افزود: چیزی که میخواستم خدمت شما عرض کنم  این است که برنامه ریزی و حمایتی که انجام می شود خیلی موثر است اما رکن اصلی که یک پایگاه می تواند موفق شود تشکیل هیات اندیشه ورز است.

 بهارلویی، مهمترین عامل در انتخاب پایگاه بسیج علمی شاهین شهر و میمه بعنوان پایگاه برتر کشوری را برنامه ریزی دقیق پایگاه دانست.

در پایان برنامه جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئول سازمان و مسئولین پایگاه های علمی استان برگزار گردید.

220 نمایش ها
sazman

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - اصفهان - خیابان کمال اسماعیل - کوچه شهید حسینی(4) - ساختمان نیکان
  • 32220835 - 031
  • 32220835 - 031
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصاویر خبری سازمان

ارسال پیام به سازمان

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.
Captcha
Top
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم. سیاست کوکی.من از کوکی ها در سایت استفاده می کنم. قبول کردن